Jaunumi

No ledus gabaliņiem līdz ledus viesnīcām

Thursday, March 14, 2019

No ledus gabaliņiem līdz ledus viesnīcām

Lenšu darbgaldi zāģē ne tikai koksni. Norvēģijas uzņēmumā DesignIce Wood-Mizer LT15 gateris griež ledu -5 grādu temperatūrā visu gadu.

Aukstās ziemas un daudzie ezeri pirms 150 gadiem padarīja Norvēģiju par ledus blāķu piegādātāju Eiropai. Lai gan mūsdienu tehnoloģijas ir samazinājušas vajadzību pēc ledus blokiem, nozare dzīvo un plaukst specializētākās jomās.

Tomass Orderuds, uzņēmuma DesignIce īpašnieks, sāka iegūt ledu vietējā ezerā Norvēģijas dienvidaustrumos aptuveni pirms 15 gadiem. Šodien Tomass no savas 400 kvadrātmetru lielās saltās darbnīcas var piegādāt “visu no ledus gabaliņiem līdz ledus viesnīcām”. Pat ziemā temperatūra šeit tiek uzturēta -5 grādu pēc Celsija līmenī, lai 500-600 tonnas ledus krājumu paliktu nemainīgi sasaluši.
“Mums mēdz būt ļoti neparasti pasūtījumi”

Ar Wood-Mizer LT15 gateri, Kuka robotu, traktoru, dakšu iekrāvēju un daudziem benzīna zāģiem Tomass faktiski ir pilnībā ekipēts jebkura ledus projekta, ko vien viņa klienti var iedomāties, izpildei. Un klienti tiešām lūdz izgatavot unikālas lietas.

Tomass regulāri būvē ledus viesnīcas, izgatavo ledus objektus korporatīvajiem pasākumiem un veido lielas ledus skulptūras ceremonijām un pat kino. Viņš ir veidojis ledus automašīnu maketus, firmu logotipus, alus kausus no ledus…

Reiz viņš pārvērta savu darbnīcu par ziemas brīnumu zemi Japānas modes apģērbu uzņēmumam, kas filmēja reklāmas klipu ziemas sezonas sākumam.

Un pat Holivudai ir vajadzīgs ledus. Tomas veidoja ledus skulptūras filmai The Snowmen, ko Mihaels Fasbenders filmēja Norvēģijā un izlaida 2017. gadā.

Ledus ieguve
“Mūsu uzņēmums izmanto gandrīz 100% dabīgu ledu,” saka Tomass. “Tas atšķiras no mākslīgā ar to, ka tajā ir burbuļi, robi, plaisas un ēnas, proti, patiešām var redzēt, ka tas ir dabīgs. It sevišķi, kad uz ledu krīt gaismas stari, – tas ir aizraujošs skats.”

Ziemā Tomass iegūst ledu blakus esošajā ezerā, šim nolūkam viņam ir vietējās pašvaldības atļauja. Viņš izgriež ledu, izmantojot traktoram piestiprinātu zāģi un benzīna zāģi. Katrs ledus gabals ir 1 metru plats un 2 metrus garš. Šie bloki tiek glabāti saldēšanas iekārtā, līdz tie būs nepieciešami kārtējam projektam.

No ledus bloka līdz ledus mākslai
Pēc tam, kad Tomass un viņa klients ir izstrādājuši projektu, Tomass ar Wood-Mizer LT15 darbgaldu, kas ir pielāgots ledus griešanai, apgriež ledus bloku nepieciešamajā izmērā. Gatera rāmis ir aprīkots ar plāksni, lai atvieglotu ledus sagataves slīdēšanu.

Tā kā temperatūra darbnīcā visu gadu tiek uzturēta -5 grādu pēc Celsija līmenī, zāģi un siksnas ir jāaizsargā pret apledošanu, šim nolūkam Tomass uz darbgalda zāģējošās galvas ir uzstādījis divus nelielus sildītājus.

Pēc Tomasa vārdiem, ledu griezt nepavisam nav sarežģīti. “Kamēr asmens ir ass, gateris zāģē ledu nevainojami.” Visas zāģēšanas dienas laikā Tomass maina notrulinājušos zāģi tikai 2 reizes.

Ja ledus projektu taisa uz vietas, Tomass ved LT15 darbgaldu līdzi. “Pāris reizes esmu vedis to aiz polārā loka.”

“Ja ar manu darbgaldu ir kādas problēmas, es vienkārši zvanu uz Wood-Mizer biroju, paskaidroju, kas par lietu, un viņi telefoniski konsultē mani, bet nākamajā dienā es saņemu rezerves daļas. Tas strādā labi.”

Pēc gatera ledus sagataves nonāk robotizētajā Kuka darbmašīnā, kas spēj noskenēt jebkuru objektu un izgatavot tā simtprocentīgu kopiju no ledus.

Ledus skulptūras visu gadu
“Vispār cilvēkiem ir grūti noticēt, ka vasarā var veidot objektus no ledus. Patiesībā tas ir iespējams, jo kubikmetrs ledus trīsdesmit grādu karstumā, ja to novieto ēnā, kūst ļoti lēni – aptuveni pa 6 centimetriem no katras puses 24 stundu laikā.”

“Tā ka zvaniet mums, un mēs izgatavosim jums projektus no ledus gan ziemā, gan vasarā. Iespaids, ko ledus skulptūras atstāj vasarā, ir vienkārši neticams – neviens taču negaida ieraudzīt šādus objektus karstumā.”


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.