Jaunumi

Friday, June 22, 2018

Wood-Mizer iekārtas tiek izmantotas klosteru atjaunošanā Bulgārijas ziemeļos

Senais klosteris Varovitecs Etropolē, kurā nekad nav pārtraukta garīgā dzīve, pakāpeniski tiek atjaunots, saglabājot iepriekšējo veidolu.

Etropoles Svētās Trīsvienības klosteris ir zināms tālu aiz Bulgārijas robežām. Gadsimtu ritumā tas joprojām ir klosteris, uz kuru reliģiskos svētceļojumos dodas kristieši no dažādām valstīm. Klosteris dibināts 1158. gadā, un XVI – XVIII gadsimtu gaitā pārtapis zināšanu krātuvē un nozīmīgākajā literārajā skolā. Šeit ir pārrakstītas un izplatītas liturģiskas grāmatas ne tikai Bulgārijas, bet arī Serbijas, Rumānijas un Atēnu klosteriem. Nacionālās bibliotēkas krājumā Sofijā ir saglabājušies 76 rokraksti no Etropoles klostera.

Šobrīd par klosteri rūpējas saimniecības vadītājs svētais tēvs Emīls Georgijevs Jakimovs. Viņš saņēmis svētību šim darbam 2003. gadā. Un 14 gadu laikā ir paveikts daudz. Ikumēns Emīls Jakimovs stāsta, kā tiek īstenots šī senā klostera atjaunošanas projekts.

„Baznīca tādā izskatā, kādā tā redzama arī šodien, tika uzcelta tikai divu gadu laikā, 1858. – 1860. gadā. Tolaik Bulgārija bija Osmaņu impērijas sastāvā, un vēsture stāsta, ka turku sultānam saslimusi meita. Dažas reizes pabijusi klosterī Varovitecs, viņa ir atveseļojusies. Pateicībā sultāns ir izdevis „firmanu” – baznīcas būvniecības atļauju. Šis dokuments glabājas pie mums klosterī.”

Saimniecības vadītājs svētais tēvs Emīls Jakimovs uz šejieni kopā ar ģimeni pārcēlies 2003. gadā.

„Mēs sākām ar baznīcas remontu. Izrādījās, ka pilnībā jāmaina jumts. Tas bija grūti, vajadzēja daudz būvmateriālu,” stāsta ikumēns Emīls Jakimovs. „Klosterim pieder 4000 ha meža, tā kā kokmateriāli mums ir, taču tos vajadzēja sadarināt daudzos dažādu izmēru dēļos.”

„2008. gadā mēs uzzinājām par Wood-Mizer iekārtām un nolēmām vienu tādu kokzāģēšanas iekārtu iegādāties.”

Wood-Mizer lentzāģēšanas iekārtas izceļas ar to, ka tās ir vieglas, nesver vairāk par 2 tonnām, tās var pārvadāt un attiecīgi sazāģēt kokmateriālus jebkurā vietā, pat mežā; ar tām iespējams ar vislielāko precizitāti no baļķiem izzāģēt norādīto izmēru dēļus, turklāt ietaupīt koksni, jo šauro lentzāģu griezuma platums baļķī ir tikai 2 milimetri, pateicoties kam no katra koka stumbra var iegūt apmēram par vienu dēli vairāk salīdzinājumā ar citiem zāģēšanas instrumentiem.

Uzņēmums Wood-Mizer dibināts, balstoties uz kristiešu principiem, kas izklāstīti uzņēmuma misijā, un Wood-Mizer ir izstrādāta programma sadarbībai ar kristiešu organizācijām. Tādēļ Etropoles klosteris 2008. gadā ir iegādājies kokzāģēšanas iekārtu LT40 par īpašu cenu, kurā nav ierēķināta Wood-Mizer peļņa.

„Ar šīs iekārtas palīdzību mēs sākām zāģēt kokmateriālus no saviem mežiem un uzlikām baznīcai jumtu. Pēc tam jumti un grīdas tika saremontēti visās ēkās,” stāsta saimniecības vadītājs svētais tēvs Emīls Jakimovs.

Klostera Varovitecs arhitektūra ir pietiekami specifiska, un tika pieņemts lēmums, ka svētvietas izskats jāsaglabā tāds pats, kāds bijis gadsimtu gaitā.

2012. gadā sākās zvanu torņa būvniecība. Pateicoties ziedojumiem, klosteris zvanus pasūtīja brāļu Veļeganovu uzņēmumā.

„Šī ģimene jau 200 gadus pēc kārtas vairākās paaudzēs lej zvanus un ne tikai Bulgārijai. Mēs izvēlējāmies viņus un nekļūdījāmies,” stāsta ikumēns Emīls Jakimovs. Katru rītu pulksten 8.05 zvani vēsta liturģiskā dievkalpojuma sākumu.

Šurp nāk daudzi svētceļnieki un atbalsta klostera restaurāciju ar saviem ziedojumiem. Pateicoties viņu atbalstam, ir izdevies pasūtīt Sašo Rangelova darbnīcas mākslinieku sienu gleznojumus.

„Iepriekš nekādu gleznojumu nebija, tādēļ tie ir jauni brīnišķīgi mākslas darbi, ko 4 gadu laikā radījis mākslinieks Sašo Rangelovs ar savu komandu.”

Bijušās klostera celles tiek pārbūvētas par viesu istabām.

„Platības ziņā tās joprojām ir tādas pašas celles, taču katrā istabā esam ierīkojuši nepieciešamās ērtības – dušu un tualeti.” Tagad svētceļniekiem ir iespēja klosterī Varovitecs uzkavēties vairākas dienas.

Kokmateriāli būvniecībai tiek sazāģēti un pēc tam kaltēti gaisā. Remonts joprojām turpinās.

„Pēc plāna mums tagad ir šī ēka,” ikumēns Emīls norāda uz klostera cellēm, kas pagaidām pārbūvētas tikai pa pusei.

„Esam ļoti apmierināti ar Wood-Mizer iekārtas darbu un pagājušajā gadā nolēmām iegādāties vēl vienu tādu pašu iekārtu. Firma Wood-Mizer nāca mums pretim, mēs saņēmām krietnu atlaidi, un tagad materiāli, ko zāģējam ar abām šīm iekārtām, tiek izmantoti citu baznīcu un klosteru restaurācijai mūsu valstī. Piemēram, tagad mēs zāģējam kokmateriālus senam klosterim Lovečas pilsētā. Šis klosteris pastāv jau kopš devītā gadsimta. Baznīca tur bija pilnībā sagrauta, taču šobrīd ir atjaunota no materiāliem, kas sagatavoti ar mūsu Wood-Mizer iekārtām,” stāsta saimniecības vadītājs svētais tēvs Emīls Jakimovs.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.