Jaunumi

Tuesday, May 22, 2018

Kokzāģēšanas iekārta LT10 kāpina kokapstrādātāju peļņu Slovēnijā

Ekonomiskā krīze nozīmē ne tikai grūtības. Tas ir iespēju laiks, kad jaunas idejas parādās no zila gaisa un iztēle var izvērsties. Ja uzņēmuma darbība ir atvērta pārmaiņām, ekonomiskās krīzes apstākļi var tam sniegt reālu labumu un nodrošināt ilglaicīgu nākotni.

„Līdz krīzei mūsu uzņēmums 85 % apmērā strādāja metalurģijai,” stāsta Saško Takss, viens no kokapstrādes firmas Graplas d.o.o., 1994. gadā dibināta ģimenes uzņēmuma, īpašniekiem. No paša dibināšanas brīža šīs ražotnes cehā tiek strādāts ar vecu, 1955. gada izlaiduma kokzāģēšanas iekārtu.

Taču 2008. gadā metalurģiskās rūpnīcas pasūtījumu skaits krasi samazinājās, un jaunajam īpašniekam Saško Taksam, kurš bija pārņēmis firmas Graplas vadību tikai pirms trim gadiem, nācās radīt izdomas bagātības brīnumus, lai ģimenes bizness turētos virs ūdens.

„Sarežģījums ar veco kokzāģēšanas iekārtu ir tāds, ka ar to iespējams zāģēt baļķus, kuru diametrs nepārsniedz 45 cm,” skaidro Saško. „Man bija vajadzīga iekārta apjomīgākam materiālam.”

Wood-Mizer LT10 sērijas iekārtas – pats vienkāršākais baļķu zāģēšanas tehniskais risinājums. Ar 5,5 kW elektrodzinēju un statni, ko veido vairākas sekcijas, šī iekārta spēj zāģēt baļķus, kuru diametrs sasniedz 70 cm. Operators iestata zāģgalviņas augstumu ar rokas vinču un zāģēšanas laikā bīda to uz priekšu.

„Godīgi sakot, iekārtas cena bija tik neliela, ka uzreiz biju ar mieru to iegādāties,” stāsta Saško. „Savukārt tad, kad iekārtu atveda un uzstādīja mūsu cehā, es sāku šaubīties – vai tiešām ar tādu mazu mašīnīti varēs sazāģēt visai iespaidīgus baļķus?”

Tomēr Saško praksē pārliecinājās – jā, var gan! YouTube ievietots prātu apstulbinošs videorullītis, kas „uzspridzināja” internetu un mainīja daudzu kokapstrādātāju skatu uz pasauli: Graplas cehā mazītiņa kokzāģēšanas iekārta LT10 sazāģē baļķi, kura diametrs ir 1 m!

Tagad Graplas izpilda milzumu pasūtījumu, kas ietver dažādus specializētus kokapstrādes produktus, tādus kā, piemēram, nažu statīvi vai 100 х 100 brusas veidnēm. Galvenokārt šeit apstrādā Slovēnijas egli. Lai gan kokzāģēšanas apjoms ir neliels, ap 10 kubikmetriem mēnesī, šīs produkcijas pievienotā vērtība ir augsta.

„Nav jādomā par kokzāģēšanas apjomu. Tā ir novecojusi pieeja,” skaidro Saško Takss. „Mūsdienās jādomā par peļņu un jātiecas izstrādāt produkciju no mazāka apjoma materiālu ar lielāku pievienoto vērtību.”

Peļņa tiek gūta arī uz ekonomijas rēķina. Salīdzinājumā ar lielu kokzāģēšanas iekārtu 5,5 kW dzinējs patērē ievērojami mazāk elektroenerģijas, taču ar šo jaudu pietiek, lai zāģētu lielus baļķus. Vēl viens pluss – Wood-Mizer iekārtā tiek izmantots šaurlentes zāģis. Tās zāģējuma platums ir tikai 2 mm, un tas nozīmē, ka no katra baļķa tiek iegūts vairāk zāģmateriālu un mazāk skaidu. Vidēji no viena baļķa Wood-Mizer iekārtā var izzāģēt par vienu dēli vairāk nekā gaterī – lūk, tā arī pievienotā vērtība veidojas.

Koksnes atkritumi tiek sadedzināti boilerā, kas ģenerē siltumu 64 kubikmetru kaltei, kurā gatavie zāģmateriāli saņem termotriecienu.

„Visā šajā laikā, kad strādājam ar iekārtu LT10, ar to ne reizi nav bijis nekādu problēmu,” stāsta Saško. „Esmu ļoti apmierināts ar šo iekārtu. Manuprāt, LT10 iegāde ir bijusi veiksmīga doma, turklāt tāda, kas radusies īstajā brīdī,” smaida Saško Takss.

Lūk, kā ekonomiskā krīze uzņēmumam Graplas sevi ir apliecinājusi kā izturības pārbaude. Laikā, kad citi ir padevušies, pārtraukuši darbību, izstājušies no tirgus, attapīgi un izdomas bagāti uzņēmēji atrod jaunas iespējas, lai ļautu saviem uzņēmumiem atplaukt.Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizer preses centrs

Jūs esat atvēris pasaules līdera zāģlentu un iekārtu ražošanā, kompānijas Wood-Mizer, preses centra sadaļu.Šeit Jūs atradīsiet kompānijas jaunumus, aprakstus par iekārtu pielietošanu un video intervijas ar iekārtu īpašniekiem.

Katrs apraksts- tā ir biznesa ideja vai jauna pieeja, kura palīdzēs no cita skatu punkta palūkoties uz savu biznesu. Ja meklējat jaunas tehnoloģijas vai domājat par sava biznesa uzsākšanu kokapstrādē- Jūs esat nokļuvis pareizajā sadaļā.