Ceļojošā kokmateriālu zāģēšana priekam, atpūtai un dziedināšanai

Jon Scott Lumber Yard

„Koksnes zāģēšana ar Wood-Mizer iekārtu ir interesanta! Tā atslābina, un vispār tai ir dziednieciska iedarbība,” uzskata zāģeris Džons Skots no Konektikutas, ASV.

Džons sāka interesēties par visu, kas ir saistīts ar galdniecību un koksni, jau no 12 gadu vecuma. „Skolā mums nebija darbmācības, visu apguvu pašmācības ceļā. Es visu iemācījos no grāmatām, un tagad turpinu meklēt un atrast jaunu noderīgu informāciju internetā,” saka Džons.

Pirms vairākiem gadiem viņš nodarbojās ar sarkanā un baltā ozola, kā arī melnā riekstkoka baļķu apstrādi. Džons uzreiz saprata, cik tas ir vērtīgs materiāls galdniekam, un nolēma aizvest baļķus uz vietējo kokzāģētavu, jo nodomāja, ka saņems milzīgus koksnes krājumus par izdevīgu cenu.

„Iedomājieties, turienes zāģeris par šo pakalpojumu iekasēja no manis veselus 19 tūkstošus dolāru!” izsaucas Džons. „Tam grūti noticēt: patiesībā es par paša piegādāto baļķu zāģēšanu un žāvēšanu samaksāju pilnu gatavu zāģmateriālu mazumtirdzniecības cenu. Pat ja es būtu devies uz tuvējo zāģmateriālu noliktavu un vienkārši nopircis tos dēļus, tas tik un tā būtu lētāk!”

 

Jon Scott ChapelJon Scott Chapel
Jon Scott LumberJon Scott Lumber

 

Tas lika Džonam pievērst uzmanību kokzāģēšanai, kas potenciāli solīja ietaupījumu un, iespējams, krietnu peļņu.

„Es iepriekš biju redzējis Wood-Mizer mašīnas izstādēs Ņūdžersijā. Es plānoju drīzumā doties pensijā, bet gribu joprojām būt aktīvs un gūt prieku no tā, ko daru. Turklāt man patīk ietaupīt naudu, un es neciešu, ka tiek izniekoti labi baļķi. Tie arī bija galvenie iemesli, kāpēc es nopirku Wood-Mizer,” saka Džons. „Iegāde aizņēma pāris gadus, bet tagad, kad man ir gateris, esmu pilnīgi laimīgs!”

Džons iegādājās pārvietojamo lentzāģi LT40WIDE ar hidraulisko baļķu iekraušanas sistēmu. Uzņēmums „Wood-Mizer” darbojas jau vairāk nekā 40 gadus. Šo gadu laikā tas ir saražojis un pārdevis visā pasaulē vairāk nekā 100 tūkstošus gateru. Lielākā daļa no tiem ir modelis LT40. Nesen „Wood-Mizer” uzlaboja šo labi pazīstamo gateri, pievienojot variantu ar platu zāģgalvu – tieši tādu mašīnu iegādājās Džons. Platajai zāģgalvai ir lielāka atvere, tāpēc Džons ar savu Wood-Mizer mašīnu var bez iekārtas pārregulēšanas zāģēt līdz 84 cm platus dēļus. Ar hidrauliskajiem satvērējiem Džons uzliek baļķi uz statnes. Izmantojot hidrauliku, viņš pagriež baļķi, noliek optimālā stāvoklī un stingri piespiež pie statnes. Pēc tam viņš ar elektronisko lineālu „Setworks” iestata nepieciešamo dēļa biezumu, un zāģgalva automātiski nolaižas līdz vajadzīgajam līmenim. Tad zāģis uz skriemeļiem sāk griezties, un Džons zāģē dēļus citu pēc cita, blakus zāģgalvai virzoties gar baļķi.

 

Jon Scott SawmillJon Scott Sawmill

 

Tādā veidā Džons sazāģē gandrīz visu sugu koksni. „Kad es tikko sāku strādāt, es zāģēju visu pēc kārtas, tāpēc dažkārt gadījās, ka pēc žāvēšanas dēļi izliecās, sagriezās un kļuva nederīgi tālākai apstrādei. Laika gaitā esmu iemācījies pazīt koksni un prātīgāk izturēties pret baļķiem, kurus zāģēju,” stāsta Džons. Nesen viņš sagatavoja zāģmateriālus savas mājas remontam, izgatavoja no tiem režģotu žogu un salaboja ārdurvis.

Citā projektā viņam nācās zāģēt samērā grūti apstrādājamo melno ķirškoku, taču rezultāts pārspēja visas cerības.

„Mani draugi, kas dzīvo stundas brauciena attālumā no manis, reiz ceļoja pa Islandi un ievēroja, ka turienes saimniecībās ir mazas kapelas. Kad viņi atgriezās ASV, viņi vēlējās arī savā saimniecībā uzbūvēt skaistu kapelu. Es atbraucu pie viņiem ar savu mašīnu LT40WIDE, un trijās dienās mēs sazāģējām nepieciešamo daudzumu ziemeļu baltā oša, melnā ķirškoka un hemlokegles zāģmateriālu,” stāsta Džons.

Par to, kā Džona draugi uzbūvēja Trīsvienības mezgla kapelu, lasiet mūsu rakstā „Unikālas koka kapelas celtniecība fermā ASV”. Kapela izdevās tik pievilcīga, ka Džons to pieteica ar Wood-Mizer mašīnām izveidoto labāko projektu konkursā un uzvarēja! Trīsvienības mezgla kapela tika atzīta par labāko kategorijā „Oriģināli un neparasti projekti”.

 

Lattice Fence ConstructionLattice Fence Construction
Lattice FenceLattice Fence
Trinity Knot Chapel ConstructionTrinity Knot Chapel Construction

 

„Pašlaik es esmu iesaistīts citā projektā,” turpina Džons. „Kopā ar vairākiem draugiem nolēmām nomainīt mūsu baznīcā 36 koka solus. Katrs no tiem ir aptuveni piecus metrus garš. Oriģināli ir vairāk nekā 50 gadus veci, un jau sākotnēji tie bija ne pārāk labi izgatavoti: konstrukcijā ir daudz kokskaidu plašu, kas ir klātas ar kodinātu papeles finieri, un, kā zināms, papele slikti pacieš kodni,” paskaidro Džons. 

Stacked LumberStacked Lumber

 

Jaunajiem soliem viņi nolēma izmantot baltā oša baļķus, kas iegūti, izcērtot kukaiņu – invazīvo ošu smaragdzaļo krāšņvaboļu – nobendētos kokus. „Mēs gribam šo traģēdiju vērst par labu,” saka Džons, „lai vērtīgā koksne turpinātu dzīvot noderīgos izstrādājumos.” Viņi jau ir sazāģējuši un izžāvējuši aptuveni piecus kubikmetrus baltā oša.

Jon Scott Working on the SawmillJon Scott Working on the Sawmill

 

„Godīgi sakot, es nevarēju pat iedomāties, ka zāģēšana ar Wood-Mizer mašīnu man tik ļoti iepatiksies,” atzīstas Džons. „Man šķiet, ka man pat vairāk patīk zāģēt dēļus un brusas, nevis izgatavot no tiem mēbeles un citas noderīgas lietas. Es atzīstu, ka [darbs ar Wood-Mizer mašīnu] ir interesants, relaksējošs un pat dziedniecisks – MAN PATĪK mans Wood-Mizer!”

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!