Unikālas koka kapelas celtniecība fermā ASV

By Olivia Eaker, Wood-Mizer

Unikālas koka kapelas celtniecība fermā ASV

„Esmu celtnieks nu jau 40 gadus un gadu gaitā esmu uzbūvējis daudz dažādu būvju. Taču es domāju, ka šī kapela ir labākais, ko jebkad esmu paveicis,” saka Bils Miskimens (Bill Miskimen), saimniecības Konektikutā īpašnieks un viens no cilvēkiem, kas piedalījās unikālās koka kapelas tapšanā.

 

Chapel rock wallChapel rock wall

 

Pirms aptuveni desmit gadiem Bils Miskimans un viņa sieva Eimija Finegana (Amy Finnegan) iegādājās 7 hektārus lielu saimniecību Ņūmilfordas ciematā Konektikutas štatā. „Fineganu ģimenei jau ir saimniecība Īrijā. Tāpēc mēs savējo nodēvējām par Fineganu Rietumu fermu,” Bils smejas. 

bill and amybill and amy

 

No sākuma teritoriju pilnībā sedza mežs, tāpēc laika gaitā Bils to attīrīja un pārvērta par bioloģisko saimniecību. Līdz ar to Bilam radās neliels daudzums baļķu. „Un es noteikti neesmu tāds cilvēks, kas izmestu labu koksni,” Bils atzīst.

Iedvesma atnāca pie Bila un Eimijas, kad viņi ceļoja pa Islandi. Viņus kā jau zemniekus interesēja viss, kas saistīts ar lauksaimniecības dzīvi šajā vulkāniskajā okeāna salā.

 

structurestructure

 

„Mēs pamanījām, ka gandrīz katrā saimniecībā ir pašiem sava, glīta kapela.” 

Ziņkāres vadīti, viņi sāka iztaujāt vietējos iedzīvotājus par šo tradīciju un uzzināja, ka, tā kā salas lauku iedzīvotāji ir plaši izkliedēti un blakus esošās muižas atrodas diezgan tālu, zemniekiem bija praktiski uzcelt nelielu svētnīcu pašiem savā saimniecībā.

 

BuildBuild

 

„Tas mūs neticami iedvesmoja!” stāsta Bils. „Mēs nolēmām savā saimniecībā uzcelt nelielu kapelu svētdienas dievkalpojumiem.”

Inside the ChapelInside the Chapel

 

Atgriezušies Konektikutā, viņi pastāstīja par savu ideju draugam Džonam Skotam (Jon Scott), kurš dzīvo apmēram stundas brauciena attālumā no viņu saimniecības. Džons nekavējoties atsaucās un drīz vien ieradās saimniecībā ar savu Wood-Mizer LT40WIDE mobilo zāģēšanas iekārtu. Darbs sāka ritēt pilnā sparā!

Vien trīs dienu laikā viņiem izdevās pārvērst nelielu baļķu kaudzi par vajadzīgā izmēra zāģmateriāliem, tostarp ziemeļu balto osi, melno ķirškoku un hemlokegli.

 

LT40WideLT40Wide

 

„Protams, ar ķirškoku nācās noņemties,” atzīst Bils. 

Pirms vairākiem gadiem, attīrot jāšanas arēnu, Bils un Džons īpašumā nocirta vairākus desmitus ķirškoku. „Lieta ir tāda, ka ķirškoku lapas satur ķīmiskas vielas, kas var būt indīgas zirgiem un govīm,” skaidro Bils.

 

weddingwedding

 

Ikviens, kurš kādreiz ir zāģējis ķirškokus, zina, cik tas ir grūti. Ķirškoku stumbri ir biezi, blīvi un neticami izliekti. Lai sazāģētu šādu koku, ir jābūt izcilām zāģētāja prasmēm un kvalitatīvai zāģēšanas iekārtai. Par laimi, Džonam bija abi! Kā atalgojumu viņi ieguva ārkārtīgi izturīgu koksni ar skaistu tekstūru, kas bija paredzēta kapelas konstrukcijas elementiem.

Trinity ChapelTrinity Chapel

 

„Ar ķirškoku bija īpaši grūti strādāt, jo koki bija ļoti izliekti, un mums bija nepieciešamas 100 x 150 mm un 100 x 100 mm atbalsta sijas, kā arī 50 x 100 mm dēļi sienām. Dažas pārsedzes sijas tika iekļautas konstrukcijā, jo tās neietekmē izturību, taču piešķir kapelai zemniecisku izskatu, ko Bils ļoti vēlējās,” skaidro Džons. 

„Atzīšos, mēs nevarētu tikt galā ar kapelas projektu, ja man nebūtu Wood-Mizer iekārtas,” saka Džons.

Zāģmateriāli tika kārtīgi sakrauti kaudzēs un atstāti laukā žūt apmēram gadu. Pēc tam projektā iesaistījās divi pieredzējuši kokapstrādes speciālisti – Skots Kellers (Скотт Келлер) un Kevins Pārsons (Кевин Парсонс), lai kopā uzbūvētu kapelu. Tas viņiem prasīja aptuveni četrus mēnešus.

„Mēs reiz parēķinājām, ka mums trijiem kopā ir 135 gadu pieredze galdniecībā,” smejas Bils.

 

WindowWindow

 

Tagad, kad kapela Trinity Knot Chapel jau ir uzbūvēta, mēs varam redzēt tās atklāto konstrukciju, kurā balsti, atbalsta sijas, smaile un sienu balsti ir izgatavoti no ķirškoku koksnes, horizontālās sijas un apšuvums – no baltā oša, bet grīda ir no hikorija.

„Vienīgais materiāls, kas netika izgatavots ar Wood-Mizer iekārtu, bija rievotie dēļi no hemlokegles, ko izmantojām griestiem,” stāsta Džons. „Lieta ir tāda, ka tajā laikā man nebija Wood-Mizer MP260 četrpusīgās ēvelēšanas iekārtas. Bet tagad ir!”

 

ChapelChapel

 

Antīkie stikla logi kapelai tika atjaunoti no Tiffany muižas Griničā, Konektikutas štatā, bet vara zvanu, kas tika izliets 1820. gadā Trojā, Ņujorkas štatā, viņi ieguva no zvanu restauratora Mičiganā. 

Kopumā saimniecības kapela izskatās lieliski. „Neparasta un unikāla,” tā visbiežāk saka tie, kuri ierodas saimniecībā un ir pārsteigti par celtnieku ieceri un meistarību. Šī vieta ir lieliski piemērota lūgšanām un meditācijai, lai apstātos un atpūstos vai padomātu par kādu aizraujošu jaunu projektu.

 

first wedding at chapelfirst wedding at chapel

 

„Jau ir ieplānotas pirmās kāzas mūsu kapelā Trinity Knot Chapel,” lepni saka Bils. „Es domāju, ka tās būs pirmās no daudzām.” 

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!