Kokapstrādes speciālists no Nīderlandes iesaka iemācīties izprast koksni

Kokapstrādes speciālists no Nīderlandes iesaka iemācīties izprast koksni

 

Dirka Jansena darbnīca ir kokapstrādes paradīze. Ikreiz, kad viņam rodas ideja pašam kaut ko izgatavot no koka, viņš ķeras pie darba, izmantojot savu iespaidīgo galdniecības instrumentu un kokapstrādes mašīnu kolekciju. Dirks ir cietkoksnes durvju, logu un kāpņu, terašu un klājumu izgatavošanas meistars. Un nesen viņš iemācījās būvēt tradicionālās koka mājas.

„Es visu daru pats,” saka Dirks. „Šodien veikalos var atrast tikai tādu masveida produkciju, kas nav ražota Nīderlandē. Bet mani klienti paši izdomā produkta dizainu. Es varu uzbūvēt visu, kas viņiem ir padomā, ja vien tas, protams, ir tehniski iespējams.”

 

 

„Lai gūtu panākumus biznesā,” saka Dirks, „jums ir smagi un godīgi jāstrādā, apsolot tikai to, ko jūs patiešām varat izdarīt. Klientam jāpiedāvā laba cena, augsta kvalitāte un ātra izpilde.” Dirks savā uzņēmumā uztur augstus standartus un tādēļ par palīgiem algo tikai kompetentus amatniekus.

„Cilvēki, kas strādā pie manis, rīkojas kā viens vesels. Ikviens zina, ka viņu prasmes ietekmē produkta kvalitāti. Es aicinu tikai profesionāļus. Un tas padara manu uzņēmumu tik spēcīgu.”

 

 

Dirka tēvs bija mežsargs, tāpēc Dirks būtībā uzauga mežā. Ieguva izglītību mežsaimniecības jomā un līdz 28 gadu vecumam nostrādāja mežizstrādes nozarē. Pēc tam viņš atrada darbu galdniecības darbnīcā un dažus gadus vēlāk atvēra savu uzņēmumu „Jansen Timmerwerken”.

Pirmie panākumi tika gūti durvju un logu ražošanā. Taču nesen Dirks nolēma paplašināt produktu klāstu – tā ir vieglāk izturēt tirgus pieprasījuma svārstības.

Veiksmīgākais virziens izrādījās koka konstrukciju būvniecība, izmantojot tradicionālās tehnoloģijas. Izmantojot labi zināmas un pārbaudītas metodes, karkass tiek samontēts un noturēts vietā ar koka tapām un „bezdelīgu astes” veida stiprinājumiem. Šo konstrukciju ir ļoti viegli salikt, tajā nav nevienas naglas vai skrūves, taču vienlaikus tā ir neticami izturīga.

 

 

Brīvdienās Dirks pie savas darbnīcas ceļ nelielu māju. Pamati jau ir gatavi. Tā būs tradicionāla karkasa konstrukcija, un Dirks cer pats to pabeigt 4–5 gadu laikā.

„Savas mājas projektēšana un būvēšana ir ļoti personiska lieta,” saka Dirks. „Es vēlos, lai māja būtu unikāla, lai tāda būtu tikai man.” Karkasam viņš jau ir sagatavojis izturīgus stabus no egles, kas ir ideāli piemēroti gariem laidumiem.

Šos balsta stabus Dirks pats izgatavoja no lieliem baļķiem, izmantojot kokzāģēšanas aprīkojumu, ko piedāvā Wood-Mizer – uzņēmums, kas specializējas ekonomiskās iekārtās, kuras nodrošina koksnes produkcijas augstu ieguvumu.

 

 

Zāģēšanas līnija sastāv no lentzāģmašīnas LT70, dalītājmašīnas HR115 un malu apzāģēšanas iekārtas EG300. Pirmajās divās iekārtās tiek izmantotas šauras zāģlentes, tāpēc Dirks no katra baļķa iegūst maksimāli daudz produkcijas.

 

Parasti Dirks ar klientu apspriež produkta dizainu un pēc tam dodas uz noliktavu un izvēlas projektam vispiemērotākos baļķus. Viņš vienmēr dod priekšroku līdzeniem baļķiem. Pēc tam viņš, izmantojot hidrauliskās funkcijas, iekrauj baļķi zāģēšanas iekārtā LT70. Elektroniskais lineāls Setworks nodrošina zāģēšanas precizitāti, novietojot zāģgalvu pareizā stāvoklī pirms katra zāģējuma.

 

 

No baļķa tiek izzāģēta bruse, kas pēc tam tiek sadalīta līstēs, bet nomale tiek izlaista caur malu apzāģēšanas iekārtu. Daudzos kokapstrādes uzņēmumos tikai puse materiāla tiek pārvērsta produkcijā, otra puse kļūst par atkritumiem. Taču kopš brīža, kad Dirks sāka lietot Wood-Mizer zāģēšanas iekārtu un malu apzāģēšanas iekārtu, viņš izmanto gandrīz 100 procentus koksnes, pārstrādājot atgriezumus mazās sagatavēs puķu kastēm, piknika galdiem un citiem nelieliem blakusproduktiem. Iekārtai HR115 ir palīgierīce šindeļu – koka dakstiņu izgatavošanai, ko izmanto jumtu izbūvei.

 

 

Vēl viena Wood-Mizer iekārta – nelielā LT15 tiek izmantota grīdas segumu un terašu klājuma ražošanā. Statnis sastāv no vairākiem segmentiem, tāpēc zāģēšanas garums var sasniegt 10 metrus. Pēc baļķa sazāģēšanas vēlamajā izmērā Dirks izmanto iekārtas LT15 ēvelēšanas palīgiekārtu MP100, lai veiktu figurālo ēvelēšanu un zāģmateriāliem piešķirtu skaistu formu, kas vēlāk kļūs par balsta kolonnu vai stabu.

 

 

„Ar pārējām manā darbnīcā esošajām iekārtām no koka es varu izgatavot gandrīz jebko,” saka Dirks. Viņam pat ir īpaša CNC iekārta kāpņu pakāpienu ražošanai.

 

 

„Mūsu biznesā galvenais ir iemācīties saprast koksni,” saka Dirks. „Ir jāprot paskatīties uz baļķi un precīzi novērtēt, ko no tā var izgatavot. Ir varianti, kā sazāģēt baļķi ar maksimālu iegūto produkciju, bet ir arī citi varianti – ar maksimālu kvalitāti. Ja sapratīsiet šo atšķirību, tam būs izšķiroša nozīme jūsu panākumiem biznesā.”

 

Skatieties Wood-Mizer LT70 kokzāģētavu darbībā:

 

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!