No ugunsgrēkiem līdz ekonomiskai atdzimšanai: kā Wood-Mizer iekārtas palīdz atjaunot Itālijas ciematu

By Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

No ugunsgrēkiem līdz ekonomiskai atdzimšanai: kā Wood-Mizer iekārtas palīdz atjaunot Itālijas ciematu

Video: Matteo Berlenga

 

Četrus gadus pēc meža ugunsgrēkiem Susas ielejā (Val di Susa) uz Itālijas un Francijas robežas vietējais kooperatīvs La Foresta dziedē meža brūces, cenšoties palielināt koksnes vērtību visās tās formās. 


Aculiecinieki ugunsgrēku dienas atceras kā „apokalipsi”: nakts, dūmi, liesmas, kas draud pietuvoties apdzīvotām vietām. Četrus gadus pēc Val di Susa ugunsgrēkiem Mompantero, kas bija viens no katastrofas epicentriem, iedzīvotāji joprojām pārdzīvo tās nakts notikumus, pagaidu evakuāciju un mokošās sajūtas, kuras šodien jau ir grūti izteikt vārdos. 2017. gada oktobra beigās, kad tika nodzēsti pēdējie ugunsgrēki, kalns parādīja savas brūces: tūkstošiem hektāru apdegušu koku, milzīgs koksnes daudzums uz zemes un briesmas pie apvāršņa: no jaunu ugunsgrēku draudiem līdz pieaugošam augsnes erozijas riskam.

 

 

Īsāk sakot, situācija bija kritiska. Taču iedzīvotāji šajā nedaudz skarbajā un ļoti dāsnajā Turīnas provinces ielejā, no kuras paveras skats uz Francijas robežu, apātiju nepazīst. Atrotīt piedurknes un ķerties pie darba vienmēr ir bijusi norma šajā zemē. Šodien savainotā teritorija tiek restartēta, bet dabas katastrofa kļūst par iespēju, kā izmantot labākās metodes ilgtspējīgai attīstībai.


Izejvielu taupīšana un atkritumu samazināšana

„Lai novērstu jaunus ugunsgrēkus, mums bija nekavējoties jānovāc lielākā daļa koksnes no zemes,” skaidro Džordžo Talachini, kooperatīva La Foresta di Susa dalībnieks. 

 

 

„Tajā pašā laikā mēs sākām darbu pie cīņas ar eroziju, izmantojot daļu šīs koksnes,” viņš piebilst. Tas ļāva mums ieviest visgudrāko stratēģiju no visām iespējamajām — profilakses stratēģiju. 

„Ir ļoti svarīgi izvairīties no avārijas situācijām: tas maksā lētāk nekā seku likvidēšana, un, galvenais, tiek saglabāts mežs.” 

Kooperatīvs veiksmīgi strādā divos virzienos – koksnes izejvielu maksimāla izmantošana un koksnes atkritumu būtiska samazināšana. Abi mērķi tiek sasniegti ar Wood-Mizer tehnoloģiju – koksnes zāģēšana ar šauriem lentzāģiem. Kooperatīva La Foresta šķirošanas laukumā strādnieki atlasa baļķus un sašķiro tos atbilstoši to īpašībām. Šeit baļķi tiek sazāģēti vēlamajā garumā. No kokzāģēšanas rūpnīcas, kas plešas vairāk nekā 200 hektāru platībā, koksne tiek nogādāta apmēram 15 kilometru attālumā uz Susas pilsētu, kur koksne tiek sašķirota: labākās daļas tiek nosūtītas uz kokzāģētavu, mazāk vērtīgais materiāls tiek izmantots koksnes šķeldas ražošanai. „Ar Wood-Mizer mēs varam maksimāli izmantot pēc ugunsgrēka iegūto koksni,” skaidro Talachini. „Visaugstākās kvalitātes koksne tiek izmantota mēbeļu, galdu un krēslu ražošanai vai interjera elementu izgatavošanai.”

 

 

Atkritumu minimizēšana

Galvenā kokapstrādes iekārta ir lentzāģmašīna Wood-Mizer LT40, kas, kā skaidro ražotājs, spēj nodrošināt augstu gatavās produkcijas apjomu un var viegli izturēt daudzu stundu darbu. Konstrukcijas īpatnības ļauj sazāģēt baļķus ar diametru līdz 90 centimetriem un garumu, kas var pārsniegt 8 ar pusi metrus. Uzņēmums Wood-Mizer atgādina, ka šī iekārta ir izstrādāta augstai griešanas precizitātei ar minimālu zāģskaidu daudzumu. Iekārta ir aprīkota ar elektronisko lineālu Setworks, lai varētu ātri iestatīt zāģi noteikta biezuma dēļu zāģēšanai, kā arī ūdens tvertni tiešai asmens mitrināšanai, lai zāģis zāģēšanas laikā būtu tīrs. Zāģis veic vien 2 mm biezumu iegriezumu, un no katra baļķa tiek iegūts vairāk dēļu un mazāk zāģskaidu, ko novērtē kooperatīvā, kur vienmēr ir pievērsta uzmanība izejvielu ekonomiskai izmantošanai. „Mūsu darbs,” saka Talachini, „ir radīt gatavos izstrādājumus no koksnes, bet zāģskaidas mēs sūtām tālāk izmantošanai bioenerģētikā. Tā tiek panākta ražošana bez atkritumiem.”

 

 

Wood-Mizer un La Foresta: kopīgs darbs kopīgai nākotnei

Kooperatīvs La Foresta Val di Susas ielejā darbojas kopš 1995. gada, tas apkalpo infrastruktūru galvenokārt nelabvēlīgos rajonos, līdz kuriem var nokļūt tikai ar speciāliem līdzekļiem: pa trošu ceļiem, ar apvidus ekskavatoriem un helikopteriem. Darbības galvenais mērķis ir ilgtspējīga meža apsaimniekošana, kas tiek sasniegta, ievērojot kvalitātes standartus, izmantojot augsti efektīvas iekārtas ar zemu atkritumu līmeni un veicot operatoru apmācību. Uzņēmums Wood-Mizer to atbalsta jau 15 gadus.

 

 

„Mēs izvēlējāmies Wood-Mizer iekārtas, izvērtējot alternatīvo tehnoloģiju plašu klāstu.  Pēc tik daudzu gadu sadarbības esam apmierināti gan ar iekārtas lielisko darbību, gan ar pēcpārdošanas servisu, gan ar iespēju, pateicoties mūsu attiecībām ar uzņēmumu, sekot līdzi jaunajām tirgus tendencēm,” stāsta Talachini. „Mūsu sadarbība attīstās. Nesen iegādājāmies Wood-Mizer ēvelēšanas iekārtu koksnes sekundārai apstrādei.”


Cik svarīgi ir paaugstināt produkta vērtību 

Talachini uzskata, ka kvalitatīva aprīkojuma izmantošana ir atslēga ceļā uz panākumiem tirgū, kurā produkcijas uzlabošanai ir būtiska loma. Pēdējos mēnešos biznesu ir skārusi augšupejošo cenu vētra, kas ir pārņēmusi preču tirgu, sasniedzot tā vēsturisko cenu rekordu, kas pārsniedz 600 eiro par kubikmetru koksnes. Septembrī ažiotāža norima, atstājot vietu korekcijai. Taču pieredze rāda, ka izmaksu nepastāvība vienmēr ir potenciāls slazds uzņēmumiem, kuru mērķis ir pārveide. „Produkta vērtības palielināšana ir izšķiroši būtiska,” norāda Talachini. „Mēs darbojamies vietējā līmenī, taču mums ir jātiek galā ar cenām, kuras tie noteiktas globālā līmenī. Tāpēc mums ir jārada augstāka pievienotā vērtība, lai uzņēmums varētu veiksmīgi attīstīties un izvirzīties tirgū.”

 

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!