Pētot kokapstrādi Zviedrijā

Pētot kokapstrādi Zviedrijā

 

Katru reizi, kad zviedru uzņēmējs Deivids Virens (David Virén) ieslēdz ēvelmašīnu, viņam šķiet, ka būs jāiemācās kaut kas jauns par koksni. „Man tas ir vairāk nekā tikai darbs,” viņš skaidro. „Tas ir mācību process, kas nes daudz prieka.” 

„Kokapstrādē vislabākais ir tas, ka jūs nekad nepārtraucat mācīties. Jums vienmēr ir jautājumi, arī tad, ja strādāt jau daudzus gadus un ir liela pieredze. Pieņemsim, ka pēc pasūtījuma izgatavojat speciālu profilu. Iepriekš nav iespējams pateikt, kāds tas sanāks. Un tad, kad beidzot viss notiek tā, kā plānots, tad faktiski jūs īstenojat savu ieceri. Tā ir satriecoša sajūta!,” atzīst Deivids. 

Viņa uzņēmums „woodab”, kas atrodas Torsakerā, mazā ciematā Gestriklandes provincē, Zviedrijas centrālajā daļā, ir neliels ģimenes uzņēmums, kurā ir tikai divi darbinieki – tēvs un dēls. „Mūsu pienākumu sadale ir pavisam vienkārša. Mans tēvs strādā ar lentzāģi LT70, bet es esmu horizontālā lentzāģa HR115 un četrpusīgās ēvelēšanas-profilēšanas iekārtas MP360 operators,” stāsta Deivids. „Ar LT70 mēs sazāģējam baļķus un sagatavojam bruses tālākai apstrādei ar iekārtām HR115 un MP360. Mēs paši ražojam zāģmateriālus, lai īstenotu mūsu klientu projektus.”

 

 

Aizraušanos ar kokapstrādi Deivids mantoja no sava tēva Larsa, kurš darbību uzsāka kā Wood-Mizer LT40 lentzāģa operators. Larss ir pieredzējis zāģētājs ar 25 gadu pieredzi. Tagad viņš zāģē ar modernāko LT70 iekārtu un atzīst, ka savā darbā visvairāk novērtē dabas tuvumu un svaigu gaisu, lai gan viņa jaka visu laiku ir zāģskaidās, bet rokas lielāko dienas daļu ir lipīgas no sveķiem. 

Pirms dažiem gadiem Lars savu veco zāģēšanas iekārtu LT40 nomainīja pret ātrāko un produktīvāko LT70. Viņš atzīst, ka ar jauno zāģēšanas iekārtu LT70 ir patīkamāk strādāt: lielāks komforts, ātrāka zāģēšana un precīzāka griešana. Iepriekšējā iekārta LT40 sevi pierādīja kā uzticama mašīna, kas ļāva Larsam ilgu laiku veiksmīgi vadīt kokzāģēšanas biznesu. „Mans tēvs nopirka LT40, lai strādātu mūsu mežā. Taču viņš saņēma tik daudz lūgumu un pasūtījumu, ka beigās nolēma zāģēšanas iekārtu izmantot komerciāliem mērķiem un gatavos zāģmateriālus pārdot vietējiem pircējiem. Ar LT40 viņš bija pastāvīgi noslogots,” - stāsta Deivids. „Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu pēc zāģmateriāliem, mans tēvs nolēma pāriet uz jaudīgāko iekārtu LT70. Šai zāģēšanas iekārtai ir hidrauliskā statņa funkcijas, dēļu biezuma automātiska kontrole, lielāka jauda un zāģēšanas ātrums. Tātad pāreja uz LT70 sevi ir pilnībā attaisnojusi.” 

Deividam darbs ar koksni sākās 1998. gadā. Viņš sāka strādāt kā lielas ēvelmašīnas operators. 2019. gadā viņš nolēma kļūt par uzņēmēju un atvēra savu kokapstrādes uzņēmumu, lai strādātu kopā ar tēvu. „Ideja ir tāda, ka mana tēva izgatavotie zāģmateriāli tiek apstrādāti ar iekārtām HR115 un MP360, lai padarītu tos par gataviem koksnes izstrādājumiem,” stāsta Deivids. 

 

 

Tomēr pirmie mēneši Deividam nebija viegli. „Svarīgākais, uzsākot biznesu, bija izlēkt no vecās dzīves ar stabilu algu un nonākt sava uzņēmuma vadīšanas saspringtajā pasaulē. Pāreja man nebija vienkārša,” stāsta Deivids. 

„Šodien vadīt uzņēmumu ir daudz vieglāk, jo es iemācījos izmantot Wood-Mizer iekārtas.”

 

 

„Viennozīmīgi LT70 mums joprojām ir vissvarīgākā iekārta! Ātrums, izturība, precizitāte, lietošanas ērtums, elektroniskais lineāls, vienkārša ekspluatācija – tas viss atbilst mūsu mērķiem,” stāsta Deivids. 

Kad zāģmateriāli ir gatavi, Deivids nākamajā posmā izmanto HR115, lai sazāģētu bruses. „Es izvēlējos šo mašīnu, lai ietaupītu tēva laiku. Tagad viņam nav jātaisa dēļi ar lentzāģi. Tas sazāģē lielus baļķus brusēs vai lafetēs, kas paredzētas tālākai sazāģēšanai ar HR115. Tas būtiski palielina ražošanas efektivitāti,” skaidro Deivids. Pēdējā posmā Deivids gatavās produkcijas ražošanai izmanto ēvelēšanas-profilēšanas iekārtu MP360. „Kā redzat, esam izveidojuši nelielu ražošanas līniju ar trim Wood-Mizer iekārtām. Mēs sākam ar baļķu sazāģēšanu, kas ir mana tēva darbs, pēc tam es sagatavoju nelielus dēļus un bruses ar horizontālo zāģi, un visbeidzot ar MP360 izgatavoju tādus gatavos izstrādājumus kā grīdlīstes, apšuvuma dēļus, grīdas dēļus,” stāsta Deivids. 

 

 

Zviedrijā kokapstrādes nozarei ir liela nozīme ekonomikā. Meži aizņem divas trešdaļas teritorijas, un zviedriem ir senas kokapstrādes tradīcijas. Ceļojot pa valsti, jūs redzēsiet mājas un būves no koka, kas skaisti iederas mežā vai ezera krastā. Šīm brīnišķīgajām būvēm ir nepieciešams dabai un cilvēkiem draudzīgs, viegli pieejams un salīdzinoši viegli lietojams būvmateriāls. 

„Papildus regulāriem būvmateriālu pasūtījumiem mūsu klienti lūdz sagatavot kokmateriālus viņu māju un ēku atjaunošanai. Viņiem ir nepieciešami dēļi un paneļi ar konkrētiem profiliem, lai saglabātu savu māju sākotnējo stilu,” skaidro Deivids. „Restaurācijas bizness ir milzīgs. Cilvēki nevēlas izmest veco koksni atkritumos. Cilvēki vēlas, lai viņu mājas saglabātu sākotnējo izskatu. Ar MP360 saviem klientiem varu piedāvāt visdažādāko profilu koka sagataves. Un pieprasījums pēc šāda nestandarta darba nepārtraukti pieaug.”

 

 

Deivids ar tēvu paļaujas uz vietējā Wood-Mizer izplatītāja Mekwood AB pakalpojumiem. „Tas ir lielisks serviss un atbalsts. Labi, ka mums ir Kjels Larsons (Kjell Larsson, vietējais izplatītājs), kuram var piezvanīt jebkurā brīdī, jo, strādājot kokzāģētavā, vienmēr var būt nepieciešamas detaļas, eļļa, asmeņi vai vienkārši tehniskas konsultācijas. Ātra apkalpošana un saziņa ir ļoti svarīga,” norāda Deivids. 

„Es vēlos modernizēt savu ēvelēšanas-profilēšanas iekārtu uz MP365 versiju ar piecām vārpstām, lai izgatavotu vēl sarežģītākus profilus tikai vienā piegājienā caur iekārtu. Ar MP365 mums būs iespēja saviem klientiem izpildīt vēl sarežģītākus pasūtījumus!” saka Deivids Virens. 

 

 

Plašāka informācija:  https://www.instagram.com/wood_ab79/ 

***

 

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!