Meža īpašnieki Skotijā paļaujas uz Wood-Mizer WB2000 moderno zāģēšanas tehnoloģiju
By Wood-Mizer, Europe
Tagi

„Skotija ir brīnišķīga! Ainavas, pilis un .. neparedzami laikapstākļi. Dodoties uz ziemeļiem no Edinburgas, ceļotāji nokļūst Pērtā, kur viņiem šķiet, ka tas, iespējams, ir pēdējais civilizācijas bastions, bet aiz kalniem atrodas Invernesa. Pateicoties mikroklimatam un auglīgajai zemei, šis brīnišķīgi siltais Ziemeļskotijas nostūris ir ideāli piemērots mežam,” stāsta Ronalds Munro Fergusons, uzņēmuma Novar Sawmill īpašnieks. „Māju un kotedžu celtniecībā tiek izmantoti komerciāli audzēti koki, piemēram, egle, lapegle un Duglasa egle. Un cilvēki arvien vairāk uzzina par priekšrocībām, ko sniedz būvniecība, izmantojot vietējo koksni.”
Ronalds Munro Fergusons ir dzimis ģimenē, kas vairākās paaudzēs nodarbojās ar mežsaimniecību un kokzāģēšanu. Uzaudzis Novaras muižā, kas atrodas tikai 20 jūdzes uz ziemeļiem no Invernesas un ir bagāta ar bieziem mežiem un ganībām, Ronalds jau bērnībā izjuta Skotijas dabas vērtību un skaistumu. „Es sāku nodarboties ar kokzāģēšanu tikai pirms 12 gadiem, un man patīk strādāt ar koku vairāku iemeslu dēļ – sākot ar tā smaržu un sajūtu zem maniem pirkstiem līdz plašajam pielietojumam.”






„Piemēram, daudziem cilvēkiem patīk apmesties skandināvu stila koka mājiņās vai Alpos celtās mājās,” saka Ronalds. „Reiz Zviedrijā es apguvu kursu par guļbūvju celtniecību, kur man iemācīja, kā pašam visu izdarīt ar rokām. Taču uzņēmumā Novar Sawmill mēs izmantojam jaunākās Wood-Mizer kokzāģēšanas un kokapstrādes tehnoloģijas un izgatavojam dažādus koka izstrādājumus, piemēram, žogus, dārza mēbeles, nelielas nojumes un dārza lapenes.”
Uzņēmums atrodas salīdzinoši nelielā 3 hektāru platībā, bet meži sniedzas gandrīz 4000 hektāru platībā. „Tagad mēs zāģējam nedaudz apaļkoku. Lielāko daļu koksnes mēs pārdodam citām kokzāģētavām, bet ar Wood-Mizer līniju plānojam pārstrādāt daudz vairāk koksnes,” stāsta Ronalds. „Apmēram trešdaļa mūsu mežu tiek apsaimniekota kā „vienladu zaļais segums”, kuru mēs ik pa laikam retinām un atstājam dabiskai atjaunošanai, bet pārējās divas trešdaļas tiek komerciāli apstādītas ar Sitkas egli, Eiropas egli, Duglasa egli un lapegli. Izcirsto meža platību mēs apstādām piecu gadu laikā.”
Agrāk uzņēmums Novar Sawmill gadā pārdeva vairāk nekā 300 nojumes, ko tas saņēma no cita piegādātāja. Taču Ronalds ieguldīja līdzekļus vismodernākajās iekārtās, lai viņam būtu iespēja pašam ražot moduļu nojumes un dārza lapenes ar labāku dizainu.






Kokzāģētavā strādā septiņi cilvēki, kuri izmanto vismodernākās mašīnas un instrumentus, tostarp industriālo lentzāģmašīnu WB2000 ar baļķu iekraušanas rampu, šķirošanas galdu un malu apzāģēšanas iekārtu EG300. Uzņēmums izmanto arī rūpnieciska līmeņa ēvelēšanas-frēzēšanas iekārtu, kas drīzumā var tikt papildināta ar citu, vēl kompaktāku Wood-Mizer iekārtu. „No sākuma mēs izmantojām iekārtu LT70 WIDE Remote ar tālvadības pulti, bet tagad esam nolēmuši to pārdot citam uzņēmumam Velsā un modernizēt savu kokzāģētavu uz WB2000, no kuras mēs sagaidām daudz lielāku produktivitāti, augstākas zāģēšanas iespējas un lielāku precizitāti,” saka Ronalds. „Mums ir daudz lielu Duglasa egļu, kas ir 120 gadus vecas, un mūsu klienti bieži lūdz sagatavot sešus vai septiņus metrus garus baļķus. Ar zāģēšanas iekārtu WB2000 šis uzdevums ir ļoti vienkārši izpildāms.”
Zāģēšanas iekārtas WB2000 darbībai ir nepieciešami tikai divi cilvēki – viens cilvēks vada līniju no operatora kabīnes, bet otrs pieņem materiālus līnijas galā uz šķirošanas galda. „Mūsu operatoram Mārtinam, kurš iepriekš vadīja lentzāģmašīnu LT70, bija nepieciešamas tikai dažas dienas, lai apgūtu iekārtu WB2000. Viņš saka, ka strādāt ar WB2000 ir ļoti forši! Viņš izmanto hidrauliku, lai iekrautu, pagrieztu un grozītu baļķus, ietaupot laiku un strādājot bez stresa. Viņam nav jāceļas un jāiet tuvāk mašīnai, lai apskatītu baļķi, jo viņam ir labs skats no vadības kabīnes. Turklāt viņam ir vairākas videokameras, lai varētu rūpīgi sekot zāģēšanas procesam, un viņam ir kolēģis, kurš palīdz un saņem gatavo materiālu no iekārtas WB2000,” skaidro Ronalds.






Papildus malu apzāģēšanas iekārtai EG300, ar kuru uzņēmums Novar Sawmill izgatavo visu veidu apšuvumu, uzņēmums izmanto iekārtu ar CNC un rūpniecisko ēvelēšanas iekārtu, lai ražotu lielas bruses un sijas. „Nākotnē mēs vēlētos paplašināt savu cehu, papildinot to ar kompakto ēvelēšanas un frēzēšanas iekārtu, lai izgatavotu tādus gatavos izstrādājumus kā rievdēļus, grīdas dēļus, profilētas loksnes. Wood-Mizer četrpusīgās ēvelēšanas-profilēšanas iekārtas MP360 iekļaušana mūsu ražošanas procesā lieliski saskan ar Wood-Mizer devīzi, kas mums šķiet pārsteidzoši precīza, it īpaši mūsu gadījumā – „From Forest to Final Form” (No meža līdz gatavai produkcijai),” uzsver Ronalds. „Mēs audzējam koksni savos mežos, lai nodrošinātu klientiem gatavo produkciju. Mēs uzraugām katru baļķi visā procesā no meža līdz gatavam produktam.”
Ronalds Munro Fergusons jau sen sadarbojas ar Wood-Mizer – kopš draugs viņam ieteica kokzāģēšanas aprīkojumu, ko viņš izmantoja savā uzņēmumā. „Es atceros šo mežstrādnieku no Dienvidāfrikas. Viņš meklēja savu ģimeni Skotijā un bija pārsteigts par to, ka manai ģimenei ir tik daudz mežu, bet nav piemērotas zāģēšanas iekārtas, lai koksni varētu lietderīgi izmantot. Drīz vien es sazinājos ar Wood-Mizer skotu aģentu un iegādājos savu pirmo zāģēšanas iekārtu LT70,” atceras Ronalds.




„Esmu sajūsmā par Wood-Mizer produktiem un pakalpojumiem. Uzņēmuma pārstāvis vienmēr ir ļoti atsaucīgs, piedāvā servisu, kad man tas ir nepieciešams, tostarp ātri uzstādīja kokzāģēšanas līniju WB2000, kas tika piegādāta ar trīs kravas automašīnām. Šī gada sākumā mani uzaicināja apmeklēt Wood-Mizer rūpnīcu Polijā. Tas bija ļoti patīkams ceļojums. Man parādīja ražošanas cehus, un es biju sajūsmā par ražotnes izmēriem un organizāciju, kā arī par gardajiem ēdieniem un viesmīlīgajiem cilvēkiem apkārt.”
***