Lentzāģmašīnas LT40 vēsture: Statnis un hidraulika

By Marcin Kozłowski, PR Specialist

Lentzāģmašīnas LT40 vēsture: Statnis un hidraulika

Baļķu zāģēšanas praktiskums un ērtība ir atkarīga no zāģēšanas iekārtas konstrukcijas izturības, kuras pamatā ir uzticama un precīza zāģgalva ar pareizi izvēlētu zāģlenti un izturīgs statnis. Zāģēšanas iekārtas efektīvā hidrauliskā sistēma ļauj operatoram ātri iekraut, pagriezt, izlīdzināt un piespiest baļķi, vienlaikus saglabājot drošību un ergonomiku. Turklāt zāģēšanas iekārta uz riteņiem sniedz iespēju sazāģēt baļķus uz vietas klienta objektā. 

Taču agrāk, kad bija pieejamas tikai smagas un statiskas zāģēšanas iekārtas, baļķi bija jānogādā uz kokzāģētavu, savukārt gatavie dēļi bija jāved uz mājām. Tikai līdz ar vieglās un kompaktās mobilās iekārtas Wood-Mizer LT40 parādīšanos baļķu pārstrāde gatavos dēļos kļuva iespējama jebkurā izvēlētā vietā, piemēram, mežā, privātīpašumā vai klienta būvlaukumā. Tas viss radās, pateicoties mobilās zāģēšanas iekārtas LT40 inovatīvajai konstrukcijai, ko radīja divi izcili inženieri no Indianapolisas, ASV – Dons Laskovskis un Dens Tekulve. Radošā ideja bija uzstādīt konsoles tipa zāģgalvu ar izturīgu un plānu asmeni uz garas viensliedes platformas ar diviem riteņiem.

 

 

Statņa LT40 modernizācija 

Pirmais rāmis LT40 zāģēšanas iekārtai izskatījās diezgan eleganti, un to veidoja sešas šķērseniskās sekcijas – četras statiskās un divas salokāmās. 1996. gadā sekcijas joprojām bija salokāmas, taču uzņēmums Wood-Mizer pastiprināja rāmi ar papildu balstiem un nomainīja 50x50 mm tērauda profilu pret 100x100 mm profilu. Zāģēšanas iekārtas karkass gadu gaitā nav īpaši mainījies, jo vienmēr tika izgatavots no labas kvalitātes tērauda (ar sieniņu biezumu 4-6 mm), kā arī izmantojot vismodernākās ražošanas tehnoloģijas. 

 

 

1998. gadā zāģēšanas iekārtai LT40 tika veikts tā sauktais "metrifikācijas" process, kura rezultātā visi collu izmēri tika pārveidoti metriskajos. Turklāt uzņēmums Wood-Mizer modernizēja iekārtu LT40 ar maiņstrāvas barošanas unificēto sistēmu, efektīvāku hidraulisko sūkni un jaunām hidrauliskām funkcijām, piemēram, papildu piespiedējiem, padeves veltņiem vai baļķu iekraušanas ķepām. 

2012. gadā Wood-Mizer rūpnīca Polijā ieviesa vismodernākās iekārtas statņa metināšanai, kas ievērojami uzlaboja ražošanas procesa efektivitāti un precizitāti.

 

 

Centrālais piespiedējs, sānu balsti, domkrati un baļķu pagriezējs 

Pirmajās zāģēšanas iekārtās LT40, kas ieradās Eiropā, baļķu iekraušanas mehānisms varēja būt vai nu hidraulisks, vai manuālā vinča. 

Centrālais piespiedējs un sānu balsti ir zāģēšanas iekārtas statņa svarīgi elementi: tie ir nepieciešami, lai nofiksētu un stabilizētu baļķi zāģēšanas laikā. Uzņēmums Wood-Mizer ir uzlabojis sānu balstu formu atbilstoši jaunajām Eiropas drošības prasībām. Mobilajās iekārtās tika mainīts arī sānu balstu aktivizēšanas mehānisms. 

Līdz 1996. gadam centrālais piespiedējs darbojās ar vienu piedziņu un pārvietojās tikai horizontāli. Tas bija aprīkots ar raksturīgo manuāli regulējamo plāksni, kas bija jāpaceļ lielam baļķim un jānolaiž mazāka izmēra baļķim. Kopš 1996. gada centrālais piespiedējs tiek uzstādīts uz 2 collu tērauda stieņa, un tas pārvietojas gan horizontāli, gan vertikāli, ļaujot operatoram ērti regulēt piespiedēja augstumu un izvietojumu. Tagad centrālajam piespiedējam ir dubults stienis, kas nodrošina vēl lielāku stabilitāti zāģēšanas laikā. 

 

 

Pirmās zāģēšanas iekārtas LT40 Eiropā bija aprīkotas ar divu turētāju hidraulisko sviru baļķu pagriešanai. Hidrauliskā zāģēšanas iekārta STANDARD LT40 šobrīd ir aprīkota ar tapveida baļķu pagriezēju, bet SUPER versija ir aprīkota ar baļķu pagriešanas ķēdes mehānismu, kas ļauj pagriezt smagus baļķus abos virzienos. Lai pareizi novietotu baļķi uz statņa, ir nepieciešams baļķu pagriezējs un baļķu izlīdzināšanas sistēma. 

„Kopš deviņdesmito gadu sākuma baļķu izlīdzināšanas sistēma tika darbināta hidrauliski un atslēgta mehāniski, atbloķējot vārstu. 1996. gadā pirmie izlīdzinošie rullīšu domkrati atviegloja baļķa izvietošanu uz statņa. Divi rullīši, kas uzstādīti statņa abos galos, ļāva operatoram manuāli pārvietot baļķi gar rāmi. Mūsdienās Wood-Mizer iekārtas var aprīkot ar piedziņas rullīti, ar kuru strādāt ir daudz vieglāk,” skaidro servisa speciālists Roberts Frets.

 

 

Statņa pagarinājumi, leņķveida šķērssijas, regulējamas kājas un „buferis” 

Pirmie statņa pagarinājumi iekārtām LT40 Eiropas tirgū bija 3,6 m un 7,2 m gari – attiecīgi BX12 un BX24. Turpmākajos gados Wood-Mizer pievienoja vēl divas iespējas: 1,8m un 0,5m pagarinājumus. Statņa pagarinājumi ilgu laiku tika piedāvāti bez hidraulikas, kas pēc iekārtas lietotāju ieteikumiem tika mainīts 2005.gadā. 

2019. gadā uzņēmums Wood-Mizer modernizēja statņa šķērssijas. To forma un funkcionalitāte tika uzlabota, un tās kļuva par tā dēvētajām „leņķa” sijām. Pateicoties to mājiņas formai, šīs sijas neuzkrāj zāģskaidas uz statņa – skaidas vienkārši noripo no tām. Tas veicina zāģēšanas precizitātes paaugstināšanu. Šo uzlabojumu ieteica viens no Wood-Mizer iekārtu lietotājiem. 

Pirmās kājas stacionārajām Wood-Mizer iekārtām parādījās 1992. gadā. Taču tobrīd tām nebija regulējams augstums, kas apgrūtināja iekārtas uzstādīšanu uz nelīdzenas virsmas. Vēlāk stacionārā zāģēšanas iekārta LT40 ieguva regulējamas kājas ar iespēju izbīdīties līdz pat 6 cm augstumam. 

Zāģēšanas iekārtai LT40 var būt arī amortizējošs rullītis, kas samazina materiāla triecienu, krītot no augstuma. Amortizējošais rullītis bieži tiek izmantots lielās zāģēšanas iekārtās Wood-Mizer, piemēram, LT70, WB2000, WM3000 un WM3500. Ideja par amortizatora rullīti radās kādam Wood-Mizer lietotājam.

 

 

Hidraulikas varianti 

Pirmajām zāģēšanas iekārtām LT40 Eiropā deviņdesmito gadu sākumā bija svarīgas hidrauliskās funkcijas, tostarp baļķu iekraušana, pagriezējs, sānu balsti, centrālais piespiedējs un baļķa izlīdzināšanas domkrati. Lai gan mehānisms tika iedarbināts ar līdzstrāvas sūkni, kas savienots ar akumulatoru, sistēma darbojās labi, taču bija ļoti atkarīga no akumulatora efektivitātes – mazāk efektīvs akumulators nozīmēja arī mazāk efektīvu hidrauliku. 1996. gadā uzņēmums Wood-Mizer modernizēja LT40 hidrauliku uz SUPER versiju ar diviem līdzstrāvas sūkņiem. 1998. gadā Wood-Mizer ieviesa LT40 hidrauliskai unificēto maiņstrāvas barošanas avota variantu. 

 

 

Mūsdienās klienti var paši konfigurēt savu iekārtu, pievienojot tikai nepieciešamās hidrauliskās funkcijas. 

„Viena no interesantākajām LT40 statņa iespējām ir gala piespiedēji, kas pārvietojas horizontāli un vertikāli. Pateicoties šai funkcijai, baļķis tiek stingri piespiests pie statņa, kas nodrošina vēl lielāku zāģēšanas precizitāti,” stāsta Roberts Frets.

 

 

***

 

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!