Ienesīgas stratēģijas lauksaimniekiem: ienākumu palielināšanās, pateicoties zāģēšanas iekārtai
By Wood-Mizer, Europe
Tagi
Henrijs Brauns sāka strādāt saimniecībā kopā ar savu tēvu. Nu jau 20 gadus viņš ir vienīgais Grange Farm īpašnieks Rosedale Abbey muižā. Šī saimniecība stiepjas vairāk nekā 120 hektāru platībā Ziemeļjorkšīras purvu centrā, kur Henrijs un viņa sieva audzē mājlopus. Viņu ganāmpulkā ir 400 aitas, 1200 cūkas, kā arī zirgi. Ir arī citas uzņēmējdarbības jomas – divas viesu mājiņas, kas strādā pēc Bed & Breakfast sistēmas, un ... kokzāģētava.
„Jaunībā ir ļoti vilinoši pavadīt dienas pie dabas, braucot ar kvadriciklu vai traktoru, – stāsta Henrijs. - Nepaspēji ne atjēgties, kā esi jau precēts, jau ir bērni. Un tad kļūst skaidrs, ka naudas katastrofāli trūkst.”
„Kopumā mūsu reģionā nav viegli pelnīt ar lauksaimniecību, – saka Henrijs. – Man ir pāris draugu, kuri arī uzsāka savu biznesu – viens strādā ar metālu, bet otrs – apstrādā akmeņus. Es gribēju darīt kaut ko tādu, kas man sagādātu prieku, lai nebūtu katru dienu truli jāvelk sava nasta.” Viņa sieva Džeina vienmēr bija sapņojusi par nelielu viesnīcu. Tāpēc viņi pārbūvēja veco šķūni par brīnišķīgu kotedžu un izīrē to tūristiem, kuri ierodas purvos no trokšņainām pilsētām, lai apbrīnotu Ziemeļjorkšīras ainavu un ieelpotu svaigu gaisu.
„Cilvēki vienkārši paliek vaļā mutēm, redzot, ko šī mazā mašīna spēj izdarīt, – saka Henrijs. – Sākt ar LT15 bija lieliska ideja. Es neiztērēju daudz naudas un neuztraucos par to, vai iekārta atmaksāsies. Kopumā mēs sākām šo biznesu ļoti pakāpeniski. No sākuma vienkārši zāģējām ozolkoka baļķus kaimiņiem. Pēc tam sākām augt un augt ... Un šī izaugsme joprojām nav apstājusies,” – smaida Henrijs.
„Mēs saskārāmies ar neticami daudzveidīgiem projektiem, – saka Henrijs. - Taču mēs nekad nesakām „nekad”. Man vispār patīk grūtības!”
„Reiz kāds puisis pasūtīja milzīgu materiālu partiju no oša. Tas nav nekas neparasts, – stāsta Henrijs. – Vienīgais izņēmums bija tāds, ka viņi gribēja mazmazītiņas sagatavītes ar izmēru no 10 mm līdz 75 mm... Viņš būvēja laivu, tāpēc izložņāja visas apkārtnes, meklējot osi."
„Cilvēkiem patīk zināt, no kā ir izgatavotas viņu jaunās dārza mēbeles vai logi,” – saka Henrijs. - Mēs iepērkam koksni no vietējiem. Piemēram, es nopirku skaistu platānas baļķi. Tas droši vien tiktu saskaldīts malkai. Bet es to sazāģēju, un man sanāca lieliski dēļi ar brīnišķīgu rakstu.”
Pēc vairāku gadu darba kokzāģētavā Henrijs nolēma iegādāties iekārtas Wood-Mizer LT20 modernāku mobilo versiju.
„Iespēja ar zāģēšanas iekārtu aizbraukt pie klienta ir palielinājusi mūsu ienākumus, – skaidro Henrijs. „Mūsu saimniecība atrodas prom no galvenā ceļa, un kamēr nebija parādījusies mobilā iekārta, cilvēki maz ko zināja par mūsu biznesu. Mēs izveidojām arī tīmekļa vietni, un tas ļoti palīdzēja. Pagājušajā gadā man gandrīz nebija brīvdienu – pasūtījumi nāca nepārtrauktā straumē!”
Henrijs tagad sācis domāt par laba strādnieka pieņemšanu darbā, kas nodarbosies ar saimniecības lietām, lai Henrijs varētu pilnībā koncentrēties uz savu aizraušanos – koksnes zāģēšanu.
Nobeigumā viņš deva padomu: „Ja grasāties iegādāties zāģēšanas iekārtu, jums ir jābūt kaut kādam plānam, ko tieši jūs darīsiet. Uzsākot uzņēmējdarbību, mēs plānojām vienkārši kaimiņiem zāģēt ozolkoka baļķus un neko citu.” Henrijs saka, ka, lai gan viņi ir saņēmuši pieprasījumus par gulšņu un klājumu ražošanu masveida daudzumos, viņi izvēlējās atteikties no šiem pasūtījumiem, lai koncentrētos uz unikāliem projektiem saviem klientiem.
***