Wood-Mizer iekārtas palīdz attīstīt Zviedrijas kokapstrādes nozari
Tagi

Zviedrija ir valsts ar bagātām kokapstrādes tradīcijām un īpašām attiecībām ar mežiem, kas aizņem divas trešdaļas valsts. Nav nekāds pārsteigums, ka kokapstrādes nozare ieņem vadošo pozīciju Zviedrijas ekonomikā. Daudzi mežkopji, kokzāģētāji un kokapstrādes speciālisti paļaujas uz Wood-Mizer aprīkojumu, kas palīdz saviem īpašniekiem atrisināt izvirzītos uzdevumus un gūt panākumus uzņēmējdarbībā.
Amatnieku veidotas koka olas no Jemtlandes
Persosenē visi pazīst Viknerus, kuri vada tūrisma kūrortu un kokapstrādes uzņēmumu, kurš ražo dažādus koka izstrādājumus. Pašlaik uzņēmumu vada brāļi Deivids un Matiass, taču tieši viņu tēvs Leifs nodibināja uzņēmumu divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados, iedvesmojies no mežu skaistuma, kas ieskauj viņa dzimto ciematu. Viņu uzņēmums Wikners i Persåsen no koka var izgatavot jebko – no oriģināliem galdiem, krēsliem un gultām līdz lampām, rotaļlietām, krūzēm un foto rāmjiem, taču uzņēmuma simbols un flagmanis ir gailis ar koka olām.




„Man patīk gatavot koka olas, jo tās simbolizē dzīves sākumu. Mans firmas produkts ir dekoratīvo koka olu sērija. Tām ir dažādi izmēri, krāsas, raksti, zīmējumi un faktūras. Savas mākslinieciskās vīzijas paušanai es atrodu simtiem ideju – veidoju tās no dažādām koka šķirnēm un visdažādākajās formās, piemēram, pusatvērtu olu veidā ar sēkliņu iekšā, kas simbolizē dabas atdzimšanu. Visām šīm variācijām ir savi nosaukumi un tās ir parādītas katalogā,” skaidro Leifs.




Deivids aizraušanos ar koku ir mantojis no sava tēva Leifa, un viņš turpina sevi realizēt, strādājot viņu ģimenes uzņēmumā. Uzņēmumā Wikners i Persåsen strādā tikai 10 cilvēki. „Savā uzņēmumā mēs izmantojam dažādus instrumentus – standarta rokas instrumentus, elektroinstrumentus un iekārtas, kā arī progresīvākas griešanas iekārtas, piemēram, lāzeriekārtas. Mums ir arī Wood-Mizer CNC 5003 frēzmašīna, kas ļauj ātri izgatavot sarežģītas formas un rakstus bez nogurdinoša roku darba,” stāsta Deivids.




Kokzāģētavas līnija Torsakerā
Larss un Deivids Vireni strādā kopā nelielā ģimenes uzņēmumā Woodab. Larss nodarbojas ar kokapstrādi jau 25 gadus, un viņa dēls Deivids vien pirms pāris gadiem atvēra darbnīcu, lai paplašinātu tēva uzņēmējdarbību. Larss tikai nesen nomainīja savu Wood-Mizer LT40 kokzāģēšanas iekārtu tavu pret modernāko modeli LT70. Iekārta LT70 ir jaudīgāka, ātrāka un ļauj apstrādāt lielus koksnes apjomus. Deivids strādā ar horizontālo dalītājmašīnu Wood-Mizer HR115 un frēzēvelmašīnu MP360. Šis ir ģimenes uzņēmuma piemērs, kurā tēvs savas zināšanas un pieredzi nodod dēlam. „Man patīk strādāt kopā ar savu tēvu, jo īpaši tad, kad mēs zāģējam baļķus ārā, tuvāk dabai,” stāsta Deivids.


Viņi sadalīja darbu savā starpā tā, lai Larss varētu koncentrēties uz baļķu sazāģēšanu ar iekārtu LT70, bet Deivids zāģētu bruses ar horizontālo zāģi HR115. Noslēguma posmā Deivids izmanto savu frēzēvelmašīnu MP360.


„Ar šādu darba dalīšanu mēs varam paātrināt ražošanas procesu, un katrs koncentrējamies tieši uz saviem uzdevumiem,” norāda Deivids. „Parasti klientiem piedāvājam tipiskus būvniecības zāģmateriālus, taču šobrīd ir daudz speciālo pasūtījumu. Esmu novērojusi, ka klienti vēlas atjaunot savas vecās mājas, saglabājot to oriģinālo stilu. Ar savu četrpusīgo frēzēvelmašīnu MP360 es varu izveidot jebkuru sagataves formu, lai gan dažreiz tas ir diezgan grūti. Katrs projekts nes kaut ko jaunu, un tieši tas man visvairāk patīk darbā ar koku,” norāda Deivids.


No mobilās zāģēšanas iekārtas īpašnieka līdz veiksmīgam Wood-Mizer izplatītājam
Kjelam Larsonam, Wood-Mizer Zviedrijas izplatītājam Storvikā, Gestriklandē, koks ir dabisks un patīkams darba materiāls. Zviedrijas mežus veido lapu koki dienvidos un skujkoki ziemeļos. Daudzi koki tiek audzēti plantācijās, tāpēc koksne tiek iegūta ilgtspējīgā un atbildīgā veidā. Zviedri koku kā būvmateriālu izmantojuši paaudžu paaudzēs. Kjels nav izņēmums – viņš uzcēla no koka māju, garāžu un izgatavoja daudzus interjera priekšmetus. „Tas nebūtu iespējams bez Wood-Mizer zāģēšanas iekārtas,” stāsta Kjels.


„Sāku strādāt Wood-Mizer 1992. gadā un labi atceros, cik inovatīva bija pirmā pārvadājamā zāģēšanas iekārta Zviedrijas tirgū. Pirms tā laika kokzāģēšanai pamatā pārsvarā bija smagas un stacionāras zāģēšanas iekārtas, kas bija neefektīvas un patērēja daudz enerģijas. Mums bija grūti pārliecināt tradicionālos zāģētājus pāriet uz lentzāģiem ar šaura zāģējuma tehnoloģiju. Galu galā tas bija tā vērts, jo Zviedrijas klienti mūsdienās paļaujas uz Wood-Mizer produkciju un pakalpojumiem. Es vienmēr esmu centies veidot spēcīgas lietišķās attiecības ar saviem klientiem. Mani klienti novērtē manis piedāvāto labo servisu – rezerves daļu pieejamību, zāģu asināšanas pakalpojumus, tehniskās konsultācijas un daudz ko citu. Uzņēmumā Wood-Mizer Sweden viņi var atrast pilnu produkcijas klāstu gandrīz jebkurai kokzāģētavai vai kokapstrādes projektam,” norāda Kjels.




Inženierzinātnes inovācijas kokapstrādes jomā no Ostersundas
Bo Martensons visu mūžu ir strādājis ar koku. Par kokapstrādi viņš interesējās vēl bērnībā, kad pirmo reizi apmeklēja onkuļa darbnīcu, un turpmākajos gados viņš turpināja izglītību mašīnbūves jomā. „Deviņdesmito gadu sākumā es izstrādāju kompaktu un ļoti funkcionālu frēzēvelmašīnu sēriju, kas ļauj galdniekiem ātri un bez īpašas piepūles izgatavot gatavus izstrādājumus no koka. Manas iekārtas tiek izmantotas mazās un vidējās darbnīcās dažādu paneļu, dēļu, mēbeļu, karkasu u.c. ražošanai. Turklāt šī kokapstrādes iekārta ir pieejama par pieņemamu cenu un ļoti viegli lietojama – savulaik tas bija īsts jauninājums kokapstrādes nozarē,” atceras Bo.


„Esmu gandarīts, ka kokapstrādes iekārtas no Zviedrijas tagad tiek izstrādātas, ražotas un tirgotas ar tāda pazīstama uzņēmuma kā Wood-Mizer logotipu. Tā kā tas ir globāls ražošanas uzņēmums, tam ir progresīvas ražošanas tehnoloģijas, dažādi izplatīšanas kanāli un lielisks tehniskais atbalsts klientiem. Kopā mēs varam piedāvāt kokapstrādes iekārtu pilnu klāstu. Apvienojot zināšanas un pieredzi, mēs vēlamies radīt pārmaiņas visu izmēru galdniecības darbnīcās,” skaidro Bo.


Tāpat kā lielākā daļa zviedru, arī Bo apzinās mežu potenciālu savā valstī. Cilvēki pret mežu izturas ar cieņu un apbrīnu, izmantojot to kā vērtīgu materiālu, lai uzbūvētu praktiski visu – no mājām un mēbelēm līdz sīkiem sadzīves priekšmetiem. „Kokapstrādes iekārtas Wood-Mizer ir ideāls risinājums nelieliem galdniecības darbiem,” stāsta Bo, sēžot savā puķu namiņā, kuru viņš uzbūvēja pats, izmantojot Wood-Mizer frēzēvelmašīnu MP260 un gludēvelēšanas - biezumēvelēšanas mašīnu MP180, kā arī apses koksni no vietējiem mežiem. „Šobrīd izskatās, ka Wood-Mizer sauklis „From Forest to Final Form – No meža līdz gatavai produkcijai” kļūst par realitāti, jo uzņēmums ražo gatavās produkcijas izgatavošanai nepieciešamā aprīkojuma pilnu klāstu: no baļķa sazāģēšanas līdz tā apdarei ar ēvelmašīnu.”




Wood-Mizer Sweden CNC AB
Reaģējot uz pieaugošo pieprasījumu pēc jauniem risinājumiem kokapstrādes jomā, uzņēmums Wood-Mizer šobrīd strādā pie progresīvas digitāli vadāmu CNC iekārtu līnijas. Zviedrijas konstruktoru birojs Wood-Mizer jau ir izstrādājis CNC 5003 iekārtu, kas spēj ātri un efektīvi profilēt plakanus materiālus. „Šī ir 3 asu vertikālās vārpstas frēzmašīna ar vakuuma galdu precīzai un reproducējamai plakanu koka detaļu veidošanai,” skaidro Magnuss Fergusons, Wood-Mizer projektu vadītājs un CNC iekārtu produkcijas vadītājs. „Mēs piegādājām šo mašīnu dažādās konfigurācijās vairākiem uzņēmumiem Zviedrijā. Klientu grupa, kas izmantos CNC, var būt vai nu nelielas dekoratīvās amatniecības darbnīcas, kas veido ļoti precīzas formas no koka, vai vidēji un lieli ražošanas uzņēmumi, kas piegādā sarežģītas būvniecības detaļas mājām un ēkām.”




Magnuss strādā par inženieri kopš 2006. gada. Viņam patīk projektēt un būvēt mašīnas, kas palīdz uzņēmējiem vadīt veiksmīgus uzņēmumus. Viņš lepojas ar jaunāko CNC 5003 iekārtu: „Mēs to aprīkojām ar 12 pozīciju revolveri griezējinstrumentiem un Fanuc kontrolieri uzlabotai galvas un vārpstas vadībai. Iekārta var veidot plakanas detaļas ar maksimālo izmēru 300 x 150 cm, kas var būt ne tikai no mīkstas vai cietas koksnes, bet arī no plastmasas, putuplasta, alumīnija, titāna vai dažādiem kompozītmateriāliem,” norāda Magnuss. „CNC 5003 un citas nākotnes mašīnas no šīs līnijas lieliski papildinās Wood-Mizer aprīkojumu, papildinot koksnes apdares procesu ar augstajām tehnoloģijām.”






***