Wood-Mizer iekārtas veicina ekonomisko izaugsmi un biznesa iespējas sievietēm Pakistānā

By Rafaela Laurentino, Wood-Mizer

Wood-Mizer iekārtas veicina ekonomisko izaugsmi un biznesa iespējas sievietēm Pakistānā

 

Uzņēmums „Ciqam Green Solutions Private Limited”, kas pazīstams arī kā „Ciqam”, darbojas Pakistānas tālajos ziemeļos, netālu no Ķīnas robežas, Hunzas ielejā. Šajā reģionā ir daudz augstu kalnu un ciematu, kas atrodas aptuveni 2500 metru augstumā virs jūras līmeņa. Hunzas ieleja, kurā kādreiz valdīja prinči, ir daudz vēsturisku pieminekļu. 

Uzņēmuma nosaukums „Ciqam” burušaski valodā nozīmē „zaļš”. Šī krāsa simbolizē izaugsmi un labklājību. Uzņēmums „Ciqam” cenšas paplašināt sieviešu iespējas, veicināt dzimumu līdztiesību un ilgtspējīgu attīstību. Mums bija iespēja aprunāties ar uzņēmuma „Ciqam” ģenerāldirektori Akilu Bano, lai uzzinātu, kā uzņēmums palīdz sievietēm Pakistānā pārvarēt sociālos un kultūras šķēršļus, kas kavē ekonomisko iespēju palielināšanu. 

 

Ciqam Green Solutions Private Limited

„Mēs iepriekš sadarbojāmies ar Aga Khan Pakistānas kultūras dienestu (AKCSP), kas strādā, lai saglabātu un popularizētu kultūras mantojuma vietas,” stāsta Akila. „Projekta mērķis bija radīt iespējas jaunām sievietēm no nabadzīgām ģimenēm strādāt galdniecības, santehnikas un mūrniecības jomā, kas Pakistānā pārsvarā tiek uzskatītas par vīriešu nozarēm. Šī projekta mērķis ir mainīt tradicionālos uzskatus par sievišķību.”

Akila pievienojās AKSCP kā praktikante ļoti jaunā vecumā, kad organizācija nodarbojās ar 1100 gadus vecā Altitas forta atjaunošanu, kas ir viens no senākajiem Gilgitas-Baltistānas pieminekļiem, kurš pacēlās pār Zīda tirdzniecības ceļu starp Ķīnu un Eiropu. Akila daudz mācījās no ārvalstu speciālistiem, kuriem ir pieredze mantojuma objektu rekonstrukcijā. Viņa apguva noderīgas prasmes, piemēram, topogrāfisko un arhitektonisko uzmērīšanu un rasēšanu. 2008. gadā Gilgitu-Baltistānu apmeklēja Norvēģijas vēstniecības pārstāvji, kas ir Aga Khan fonda kultūras fonda galvenais sponsors. Vēstniecības darbinieki bija sajūsmā par Hunzas ielejas jauno sieviešu unikālajām kokapstrādes prasmēm.

 

1100 gadus vecais Altitas forts

Vēstniecība organizēja šai sieviešu grupai divu nedēļu vizīti Norvēģijā, lai mācītos no Norvēģijas kokapstrādes speciālistiem un gūtu izpratni par kokapstrādē izmantotajām modernajām iekārtām. 

„Šīs vizītes laikā mēs pirmo reizi ieraudzījām Wood-Mizer iekārtu un bijām pārsteigtas par tās darbību,” savos iespaidos dalās Akila. „Kad mēs atgriezāmies Pakistānā, mēs ar prieku uzzinājām, ka Norvēģijas vēstniecība ir nolēmusi mums uzdāvināt kokapstrādes iekārtu, un mēs cerējām, ka tā būs Wood-Mizer iekārta.” Vēstniecība finansiāli atbalstīja uzņēmumu „Ciqam” no 2008. līdz 2016. gadam. Tas bija pietiekami ilgs laiks, lai uzņēmums varētu attīstīties un nostiprināties kā neatkarīgs uzņēmums. 

„Šodien mēs ar lepnumu varam teikt, ka vadām savu uzņēmumu kā neatkarīgas sievietes. Tas atbilst vienam no mūsu projekta galvenajiem mērķiem – dot sievietēm iespēju uzņemties atbildību par savu dzīvi un dot ieguldījumu ekonomikā.”

 

Wood-Mizer tehnoloģija

„Pakistānā kokzāģētavās un kokapstrādes cehos bieži tiek izmantotas novecojušas iekārtas. Wood-Mizer piedāvātā tehnoloģija ir unikāla un Pakistānai jauna,” stāsta Akila. „Wood-Mizer iekārtas aizstāja mūsu veco lentzāģmašīnu, kurai bija atsegti asmeņi, un tāpēc tā nebija droša. Turklāt vecā zāģēšanas iekārta bija neefektīva un prasīja vairāk roku darba.” 

Jaunā Wood-Mizer LT70 lentzāģmašīna izmanto griešanas tehnoloģiju ar šauru zāģlenti. Šis zāģis koksnē veic iezāģējumus, kas nav biezāki par 2 mm. Rezultātā no katra baļķa var izgatavot vairāk dēļu, un mazāk koksnes nonāk zāģskaidās. Pēc lentzāģmašīnas dēļi tiek izlaisti caur Wood-Mizer EG300 malu apzāģēšanas iekārtu, kas noņem malas un sazāģē dēļus vajadzīgajā izmērā. Izmantojot šīs divas Wood-Mizer iekārtas kopā, būtiski palielinās produktivitāte, un darbs kļūst vieglāks. 

Pāreja uz Wood-Mizer aprīkojumu palielināja gan drošību, gan efektivitāti, ļaujot no katra baļķa iegūt vairāk produkcijas un samazināt ražošanas laiku. „Es ar nepacietību gaidu iespēju ieviest arī citas Wood-Mizer iekārtas un tehnoloģijas, jo mēs turpinām sadarboties un augt.” 

Uzņēmums „Ciqam” specializējas uz trim dažādām produkcijas sērijām:

1.    mēbeles, tostarp tādi priekšmeti kā krēsli, galdi un skapji;
2.    celtniecības un restaurācijas darbi: logu, durvju, grīdu, koka sienu paneļu un jumta seguma uzstādīšana;
3.   dažādu priekšmetu, piemēram, trauku, galda piederumu, bērnu rotaļlietu un instrumentu izgatavošana savai mūzikas skolai. Šie priekšmeti tiek izgatavoti no koka atgriezumiem.

Par prioritāti izvirza efektīvu resursu izmantošanu, lai nekas neietu zudumā. Galvenie principi ir augsta ražība un koksnes atkārtota izmantošana.

 

Apņemšanās nodrošināt ekoloģisko ilgtspējību

Akila iestājas par vides ilgtspējību, un viņu uztrauc klimata pārmaiņas. Gilgita-Baltistānā, ko ieskauj Karakorumas kalnu grēda un ledāji, kalnu virsotnē ir šaura zaļā josla, kas aizņem tikai 2 % no kopējās 72 000 kvadrātkilometru platības. „Šeit pastāv liels zemes nogruvumu risks. Lai to samazinātu, mēs stādām kokus, veidojam zaļās joslas, kas palīdz novērst eroziju un pārstrādāt ogļskābo gāzi. Pēdējo trīs gadu laikā esam iestādījuši aptuveni 13 000 koku.”

 

Hunzas ieleja

„Mēs galvenokārt pārstrādājam tā dēvēto „zaļo koksni”, nevis koksni no meža. Mūsu reģionā mežos aug kadiķis un Himalaju ciedrs, bet kokapstrādes nozarei audzējam papeles, zīdkokus, valriekstus un olīvkokus. Koku ciršana mežā ir darbietilpīga un prasa daudz laika, jo dažiem kokiem ir vairāk nekā simts gadu, savukārt zaļā koksne parasti nogatavojas 15–20 gadu laikā, un to ir viegli stādīt.”

Izglītība ir uzņēmuma „Ciqam” misijas galvenais aspekts. Ar semināru un informatīvo kampaņu palīdzību viņi cenšas pastāstīt zāģētājiem, galdniekiem un kokmateriālu piegādātājiem par priekšrocībām, ko sniedz uz vietas saražotās „zaļās koksnes” izmantošana tā vietā, lai izcirstu mežu masīvus. 

 

Dzimumu līdztiesība un ekonomisko iespēju paplašināšana

2008. gadā uzņēmums „Ciqam” aizsāka projektu, kura mērķis ir nodrošināt jaunām sievietēm no nabadzīgām ģimenēm iespēju strādāt galdniecības, santehnikas un mūrniecības jomā. Pateicoties AKCSP atbalstam, uzņēmums „Ciqam” ar NVO starpniecību veiksmīgi apmācīja daudzas sievietes pirms šīs iniciatīvas integrēšanas savā biznesa plānā.

„Es ticu sieviešu tiesību un iespēju palielināšanai. Es pati nāku no nabadzīgas ģimenes un pazīstu daudzas citas meitenes tādā pašā situācijā. Mēs vienkārši vēlamies strādāt, lai nodrošinātu savas ģimenes,” stāsta Akila. „Īpaši šeit, šajā reģionā, mēs saskaramies ar sabiedrību, kurā dominē vīrieši, ar diskriminējošiem šķēršļiem, kas diktē, kuri darbi ir paredzēti vīriešiem un kuri sievietēm. Daudzas darba vietas ir nošķirtas pēc dzimuma, un mēs vēlamies to pārvarēt, lai mēs visi būtu vienlīdzīgi kā cilvēki ar vienādām iespējām. Mēs vēlamies nodrošināt, lai neatkarīgi no dzimuma jūs varētu iet savu izvēlēto ceļu.” 

Kopā viņi izaicina tradicionālās dzimumu normas un paver durvis jaunām profesijām.

 

 
 
„Man ir liels gods redzēt uzņēmuma „Ciqam” nodrošinātās izmaiņas,” saka Kristofs di Plessī, Wood-Mizer tehniskais tirdzniecības pārstāvis. „No vairāk nekā 100 000 iekārtām, ko Wood-Mizer ir saražojis savas 40 gadu ilgās vēstures laikā, daudzas no tām apkalpo sievietes–operatores un uzņēmējas. Ir patiesi lieliski redzēt, kā tāds uzņēmums kā „Ciqam”, sniedz ieguldījumu Pakistānas ekonomikā, un kā sabiedrība atbalsta sievietēm piederošu uzņēmumu, kad vecākie un vietējie iedzīvotāji svētī mūsu iekārtas un novēl veiksmi.”

 

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!