Rumānijas kokapstrādātāji atjauno mežus un saudzē koksni, izmantojot jaunās Wood-Mizer tehnoloģijas
Tagi

Rumānijas kokapstrādes uzņēmums „Rotil Prest” veido meža plantācijas, cenšoties atjaunot vērtīgās koksnes izejvielas nākamajām paaudzēm valstī ar gadsimtiem senām kokapstrādes tradīcijām.
Moldovitā, Sučavas apriņķī, Bukovinas elpu aizraujošo ainavu vidū atrodas kokapstrādes uzņēmums „Rotil Prest”, kas tika dibināts pirms vairāk nekā 30 gadiem. Šo uzņēmumu vada Liviu Tiplics (Liviu Țiplic), uzņēmējs, kurš kokapstrādē nonāca neparastā veidā.


Pirmie soļi
„Man nav speciālās izglītības kokapstrādes jomā,” smaidot saka Liviu Tiplics. 1992. gadā pēc studiju pabeigšanas Beļģijā viņš atgriezās Rumānijā ar sapni izveidot elektronisko komponentu ražošanas rūpnīcu.
„Es iztēlojos, ka elektronikas uzņēmums pārceļas no Taivānas uz Rumāniju, bet tas tā arī nenotika,” viņš atceras. Valsts infrastruktūra tajā laikā nebija gatava šādam tehnoloģiskam lēcienam.
Spēcīga vēlme attīstīt uzņēmējdarbību mudināja viņu izpētīt citas iespējas, un kādu dienu viņš devās uz Bukovinu – reģionu ar senām kokapstrādes tradīcijām. Šeit, Moldovitā, pašā Bukovinas centrā, kādreiz atradās liela kokapstrādes rūpnīca, kurā ar koksnes apstrādi nodarbojas jau vairāk nekā 130 gadus.
„Es uzreiz sajutu saikni ar šo vietu. Es vienkārši iemīlēju zāģmateriālu smaržu, koka smaržu. Šeit ir skaistas ainavas un labi cilvēki,” stāsta Liviu Tiplics. „Tie bija galvenie iemesli, kāpēc es pieķēros šai vietai.”
Pirmā koku ciršana notika brīvā dabā, pieticīgā zemes gabalā, izmantojot zāģi un improvizētu kalti, kas bija izgatavota no degvielas mucas. Kopš tā laika uzņēmums „Rotil Prest” soli pa solim attīstījās, līdz ir kļuva par modernu koka taras ražotni.


Nestandarta izstrādājumu ražošana
Šodien uzņēmums „Rotil Prest” specializējas nestandarta koka iepakojuma izgatavošanā pēc pasūtījuma, priekšroku dodot projektiem, kas prasa lielāku radošumu un rada lielāku pievienoto vērtību.
„Mēs ražojam visu veidu taru, bet priekšroku dodam nestandarta paliktņiem, jo, lai gan to projektēšana prasa vairāk darba, tie tiek pārdoti par labāku cenu,” skaidro Liviu Tiplics.
Uzņēmums nesen ir sācis pētīt āra mēbeļu ražošanu.


Iepazīšanās ar Wood-Mizer
Pirmā iepazīšanās ar Wood-Mizer iekārtām notika pirms vairāk nekā desmit gadiem Wood-Mizer klientu dienās Sibiu, kur atrodas Wood-Mizer Rumānijas filiāles galvenā mītne.
„Mani uzaicināja uz tikšanos Sibiu, kur es pirmo reizi apskatīju Wood-Mizer iekārtas, un es nolēmu iegādāties Wood-Mizer LT20 lentzāģmašīnu,” stāsta Liviu Tiplics.
LT20 lentzāģmašīna ir Wood-Mizer profesionālās sērijas mašīna, kuras pamatā ir patentēta konstrukcija ar zāģgalvas konsoles tipa stiprinājumu, pilnu hidrauliku un vadības pulti ar elektronisko lineālu Setworks. LT20 iekārtas bieži izvēlas, lai uzsāktu uzņēmējdarbību un apgūtu šauro zāģlenšu tehnoloģiju, jo tās ir viegli lietojamas, nodrošina koksnes ļoti kvalitatīvu zāģējumu, turklāt nemaksā dārgi.
„Šī bija pirmā Wood-Mizer zāģēšanas iekārta, ko iegādājos, un esmu ar to ļoti apmierināts – ne tikai ar pašu mašīnu, bet arī ar servisa nodaļas attieksmi. Es vienmēr saņemu lielisku atbalstu, kas ir daudz labāks nekā citiem iekārtu piegādātājiem,” stāsta Liviu Tiplics. „Tā es kļuvu par Wood-Mizer pastāvīgo klientu.”


Viņa lojalitāte zīmolam ir tik spēcīga, ka viņš atzīst: „Kad vēlos iegādāties jaunu iekārtu, vispirms vēršos pie Wood-Mizer. Iekārtas, kuras nav ražojis uzņēmums Wood-Mizer, mēs izmantojam tikai tāpēc, ka Wood-Mizer šādas iekārtas neražo – tas ir vienīgais iemesls.”
Šodien rūpnīca „Rotil Prest” ir aprīkota ar Wood-Mizer iekārtu pilnu klāstu, sākot no jaudīgās LT70 Heavy Duty lentzāģmašīnas līdz daudzzāģu, ēvelēšanas iekārtai un asmeņu asināšanas un iestatīšanas iekārtām.


Piemēram, nelielā dalītājmašīna HR115 „Rotil Prest” rūpnīcā lieliski tiek galā ar taras dēlīšu ražošanu. Ņemot vērā šīs mašīnas zemās izmaksas un vienkāršo konstrukciju, HR115 efektīvi sazāģē bruses taras dēlīšos, ja nepieciešams izgatavot ļoti specializētus paliktņus, t. i., saražot nelielu daudzumu dažādu izmēru dēlīšu. Iekārtai HR115 zāģgalva horizontālai zāģēšanai ir uzstādīta nekustīgi, un materiāls tiek padots un paņemts no padeves galdiem.


„Vēlāk es iegādājos divu vārpstu daudzzāģu iekārtu MR200, ar kuru esmu ļoti apmierināts. Esmu to vairākkārt izmantojis dažādu izmēru zāģmateriālu ražošanā, un varu teikt, ka tā pārsniedz visas cerības gan produkcijas kvalitātes, gan funkcionalitātes ziņā,” saka Liviu Tiplics.
Divu vārpstu daudzzāģu iekārta MR200 ir ļoti uzticama un izturīga mašīna, kas būtiski palielina kokzāģēšanas produktivitāti, ātri sazāģējot brusi dēļos. Katru no tās vārpstām var aprīkot ar zāģkopu, uz kuras var uzstādīt līdz pat 12 ripzāģiem. Pateicoties Wood-Mizer kvalitatīvajiem apaļajiem zāģiem ar cietkausējuma uzlikām, MR200 var pārstrādāt līdz 10 kubikmetriem zāģmateriālu stundā. Šī iekārta ir labi sevi pierādījusi rūpnieciskajās zāģēšanas līnijās, tostarp paliktņu ražošanā.




Attīstot padziļināto kokapstrādi, uzņēmums „Rotil Prest” ir investējis arī Wood-Mizer četrpusīgajā ēvelēšanas un frēzēšanas iekārtā MP360.
„Wood-Mizer četrpusīgajai iekārtai ir ļoti laba cenas un kvalitātes attiecība,” saka Liviu Tiplics.




Uzņēmums nesen iegādājās Wood-Mizer lentzāģmašīnu LT70 Heavy Duty – visjaudīgāko Wood-Mizer profesionālās sērijas zāģēšanas iekārtu. To raksturo procesu mehanizācijas un automatizācijas augsta pakāpe, jo tā ir aprīkota ar jaudīgu un daudzfunkcionālu hidraulisko sistēmu baļķu pārvietošanai, datora ierīci zāģgalvas funkciju vadībai, tostarp ar lāzera griešanas rādītāju un iebūvētu konveijera sistēmu gatavo dēļu ātrai savākšanai. Turklāt iekārta izmanto šauru zāģlenti, kas ļauj ietaupīt koksnes izejmateriālus, jo šaurā griezuma dēļ vairāk koksnes pārtop par dēļiem, un rodas ļoti maz zāģskaidu.
„Domāju, ka mēs vēl tikai mācāmies, kā pareizi izmantot šo iekārtu, jo kopš tās iegādes ir pagājis pavisam maz laika, taču varu teikt – iekārta darbojas labi,” saka Liviu Tiplics.
„Manis izvēlētā zāģēšanas iekārta LT70 Heavy Duty ir versija ar platāku, 50 mm zāģlenti. Es izmēģināju dažādus zāģu veidus, un esmu novērojis, ka zāģēšanas iekārta strādā augstākā līmenī, ja tiek izmantoti tieši ražotāja ieteiktie zāģu veidi.”
Wood-Mizer ir viens no nedaudzajiem zāģēšanas iekārtu ražotājiem, kas ražo arī savas zāģlentes vairākās sērijās dažādiem koksnes zāģēšanas uzdevumiem.






Meži nākamajām paaudzēm
Liviu Tiplicam panākumi kokapstrādē iet roku rokā ar atbildību pret vidi. Uzņēmumam ir FSC sertifikāts. Uzņēmums ir organizējis mežu atjaunošanas pasākumus, pēdējos gados kopā ar vietējo kopienu iestādot vairāk nekā 10 000 stādu.
„Mums ir ne tikai jāapstrādā koksnes izejvielas, bet arī tās jāatjauno,” viņš uzsver, demonstrējot redzējumu par nozares nākotni.
„Tāpēc jau divas reizes esam organizējuši meža plantāciju stādīšanas pasākumus. Pirmo reizi tas tika darīts vēl pirms pandēmijas. 2019. gadā kopā ar uzņēmuma kolēģiem mēs izveidojām 3500 stādu plantāciju. Par šo brīvprātīgo iniciatīvu pat rakstīja Rumānijas plašsaziņas līdzekļi. Vēlāk, pēc trim gadiem, kopā ar lielu uzņēmumu, kas arī ir mūsu klients, mēs organizējām vēl vienu iniciatīvu ar aptuveni 140 dalībniekiem. Domāju, ka tajā laikā mūsu apkārtnē tika iestādīti aptuveni 7000 stādu,” stāsta Liviu Tiplics.


„Es vienmēr esmu atvērts attīstībai, un mani projekti vienmēr ir veidoti, pamatojoties uz progresa ideju,” par nākotnes plāniem stāsta Liviu Tiplics, norādot, ka viņš arī turpmāk rūpīgi sekos līdzi Wood-Mizer inovācijām, kuras var izmantot savā ražotnē.
***