Mobilā zāģēšanas iekārta Francijas kalnos: zāģē visu gadu!

By Marcin Kozłowski, PR Specialist

Year-round sawmilling in Haut-Verdon valley with the Wood-Mizer LT70 portable sawmill

 

„Mani sauc Seržs Žurdans. Es strādāju ar mobilo zāģēšanas iekārtu Augšverdonas ielejā Beauvezer, Francijas Alpos. Kāpēc es izvēlējos iekārtu LT70? Jo ar šo iekārtu ir viegli pārvietoties. Es strādāju kalnu apvidū, un, braucot pa kalnu pārejām un meža takām 2400 m augstumā, vienmēr varu vilkt līdzi pārvietojamo zāģēšanas iekārtu. Šī iekārta darbojas visu gadu, praktiski katru dienu!” 

Seržs ar koku strādā kopš 16 gadu vecuma, kad pirmo reizi ielejā uz sezonu strādāja par mežstrādnieku. Viņam vienmēr ir gribējies strādāt mežā, tāpēc viņš pabeidza skolu ar diplomu, iegūstot augstāko profesionālo izglītību mežsaimniecības jomā. 1993. gadā viņš nodibināja savu mežizstrādes un kokapstrādes uzņēmumu, taču, sastopoties ar darba apmaksas samazināšanos, nolēma paplašināt savus pakalpojumus arī koku zāģēšanas jomā. „Es nedaudz pastrādāju ar vietējo stacionāro zāģēšanas iekārtu, taču ātri vien sapratu, cik šāds bizness ir sarežģīts un neelastīgs ir attiecībā uz klientiem. Tāpēc 2000. gadā es kļuvu par pirmo mobilo zāģētāju mūsu reģionā, un mana klientu bāze pastāvīgi palielinās,” stāsta Seržs Žurdans. 

Seržs kļuva par mobilās kokzāģēšanas pionieri Augšverdonas ielejā, un viņam bija jāpārliecina vietējie iedzīvotāji par to kokmateriālu patieso vērtību. Gadu desmitiem cilvēki uzskatīja, ka vietējā koksne nav pietiekami laba māju būvniecībai, lai gan dažas no senajām ciemata mājām ielejā ir jau 300 gadus vecas un joprojām izskatās ļoti labi. „Šodien tā vairs nav problēma,” saka Seržs. „Visus manus klientus var iedalīt divās grupās: vieni ierodas manā noliktavā un meklē kvalitatīvu vietējo lapegles koksni, citi pasūta mobilo zāģēšanu tādās vietās, kur citas zāģēšanas iekārtas vienkārši nevar nokļūt.”

 

 

Koksnes zāģēšana kalnos 

Serža panākumi nebūtu iespējami bez efektīvas, uzticamas un, galvenais, ērti pārvadājamas zāģēšanas iekārtas. Mobilā zāģēšanas iekārta LT70 Seržam ir otrā Wood-Mizer mašīna. Savu zāģēšanas biznesu 2000. gadā viņš uzsāka ar lietotu iekārtu LT40 un pārdeva to, kad bija nostrādājis aptuveni 6800 stundas. „Man vajadzēja nomainīt savu veco LT40 pret lielāku iekārtu. LT40 un LT70 griešanas diametri ir vienādi, bet ar LT70 es varu strādāt daudz ātrāk. Es izvēlējos LT70, jo atcerējos savu LT40 kā uzticamu mašīnu, kuru bija viegli lietot un uzturēt, un tai bija tikai dažas nodilumam pakļautas daļas, kuras bija regulāri jāmaina.” 

Wood-Mizer LT70 ir uzticama lentzāģmašīna, kas spēj tikt galā ar zāģēšanas izaicinājumiem kalnos. „Kad esmu pie klienta kalnos, varu strādāt ar savu LT70 arī tad, kad līst lietus. Dažkārt iekārtas uzstādīšana uz nelīdzenas un slapjas zemes var aizņemt diezgan ilgu laiku, taču galu galā mans darbs vienmēr tiek paveikts,” stāsta Seržs. „Es ieteiktu iekārtu LT70 citiem zāģētājiem, jo to ir viegli lietot un transportēt, jo īpaši ar M izmēra statni (6,5 m garš), kas ir labākā izvēle sarežģītām kalnu pārejām un meža takām.” 

„Atceros kādu zāģētāju, kurš saviem klientiem taisīja garas jumta sijas, viņš tās veda ar armijas kravas mašīnu. Kādu dienu viņš man piezvanīja un palūdza palīdzēt nokļūt pie dažiem klientiem, jo viņš bija iestrēdzis ceļā pēc tam, kad jau bija pieveicis sarežģītās trases un šķērsojis vairākas kalnu pārejas. Viņam bija nepieciešamas vairāk nekā 3 stundas, lai nokļūtu pie šiem klientiem, savukārt manai automašīnai ar LT70 uz piekabes bija nepieciešama tikai 1 stunda. Es ar prieku viņam palīdzēju!” 

 

 

Labākais ieguldījums Wood-Mizer aprīkojumā 

Papildus mobilajai zāģēšanas iekārtai LT70 Seržam pieder arī citas Wood-Mizer iekārtas, kas padara viņu par vēl neatkarīgāku uzņēmēju. Papildus iekārtai viņš iegādājās statņa pagarinājumus, kas ļauj zāģēt līdz 12 m garus baļķus. Serža darbnīcā ir arī Wood-Mizer asmeņu apkopes aprīkojums – divi asinātāji, iestatīšanas iekārta un Wood-Mizer četrpusīgā ēvelēšanas-frēzēšanas iekārta gatavo koka izstrādājumu izgatavošanai. Turklāt viņam ir koksnes kalte. 

„Četrpusīgās ēvelēšanas-frēzēšanas iekārtas un kaltes kombinācija izrādījās labs ieguldījums,” skaidro Seržs. „Pēc baļķu sazāģēšanas zāģmateriālos vienmēr paliek dēļi. Šos dēļus vairumā pārdot nav iespējams, tāpēc es iedomājos par koksnes kaltēšanu, lai to varētu pārdot kā gatavus koka izstrādājumus. Iegādājos kaltēšanas kameru uz 6 metru konteinera bāzes ar termoregulāciju un ēvelēšanas-frēzēšanas iekārtu, lai izgatavotu rievdēļus no lapegles, grīdas dēļus un platus konstrukciju elementus karkasu būvniecībai.”

 

 

Zāģlentes jebkura veida koksnei 

Pirms Wood-Mizer mobilās zāģēšanas iekārtas iegādes Seržs kādu laiku strādāja vietējā stacionārajā kokzāģētavā un ieguva lielu pieredzi griezējinstrumentu apkopē. „Es vienmēr asināju pats. Pirms nopirku savu mobilo zāģēšanas iekārtu, es apguvu ātro kursu par vertikālo lentzāģmašīnu lielu asmeņu asināšanu. Šī pieredze man bija ļoti noderīga, kad sāku asināt asmeņus savai Wood-Mizer zāģēšanas iekārtai.” 

Viņa darbnīcā ir divas asināšanas iekārtas: viena ir paredzēta 10/30 zobu profilam, ko Seržs izmanto visbiežāk, bet otra – ar maināmu CBN disku profilam 13/29 vai 4/32, atkarībā no zāģējamās koksnes veida. Seržs vienmēr vadā līdzi visus trīs zobu profilu asmeņu variantus. Profilu 4/32 viņš izmanto sausas koksnes un lapu koku koksnes zāģēšanai, bet profilu 13/29 – priedes vai lapegles mīkstajai koksnei. „Man ir divu veidu asmeņi ar 10/30 profilu – asmens ar iestatītiem zobiem un asmens ar stellīta uzgali. Ja neesmu pārliecināts, ka baļķī nav naglu vai metāla, es izmantoju parasto 10/30 asmeni ar iestatītiem zobiem. Ja baļķis ir no uzticama avota, proti, es zinu, ka tas no iekšpuses ir tīrs, es izmantoju stellīta asmeni,” skaidro Seržs. 

Seržs zina, kurš asmens ir vispiemērotākais noteikta veida koksnes zāģēšanai, tāpēc viņš var apstrādāt dažādu veidu koksni Augšverdonas ielejā. Zemienē aug nedaudz parasto priežu, augstāk – vairāk lapegles, kas ir Serža iecienītākā šķirne. Tālāk ielejā aug Alepo priedes, kas tagad būvniecībā kļūst aizvien populārākas. Gar upi aug arī lapu koki, piemēram, ozols un osis. Mont Ventoux apkārtnē viņš var sastapt retas sugas – cipreses un ciedru. „Pēdējo 22 gadu laikā esmu zāģējis gandrīz visus koku veidus, pat tos, kas neaug Francijā. Esmu zāģējis krievu olīvkokus, Jūdas koku, buksi, bumbieres un aprikozes... ar savu zāģēšanas iekārtu LT70 un tai pieskaņoto Wood-Mizer asmeni varu sazāģēt jebkāda veida koksni!” - apgalvo Seržs.

 

 

Wood-Mizer steidz palīgā

Seržs Žurdans ir izveidojis savu reputāciju ielejā ne tikai tāpēc, ka piegādā augstas kvalitātes koksni vietējiem galdniekiem vai zāģē pēc pasūtījuma attālos kalnu apgabalos, bet arī nodrošina vislabāko iespējamo atbalstu citiem Wood-Mizer iekārtu īpašniekiem. Papildus veiksmīgai savas kokzāģētavas vadīšanai viņš ir arī Wood-Mizer pārstāvis vairāk nekā 22 gadus. Viņa pienākumos ir tehniskā atbalsta sniegšana, remontdarbi, zāģēšanas iekārtu jaunu lietotāju apmācība un Wood-Mizer zāģēšanas iekārtu prezentēšana vietējās izstādēs. 

„Cenšos būt pēc iespējas atsaucīgāks pret saviem klientiem. Es zinu, kā ir tad, kad novembrī esi kalnos, un tev ir zāģēšanas pasūtījums, bet katru dienu uzkrīt 50-60 cm sniega. Bez rezerves daļas, kas ir steidzami nepieciešama salūzušai hidraulikai, ilgi neizturēsi. Tāpēc es vienmēr esmu gatavs palīdzēt,” skaidro Seržs.

 

***

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!