Nelielu lentzāģmašīnu vai zāģēšanas iekārtu ar ķēdes motorzāģi – ko labāk izvēlēties?
By Wood-Mizer, Europe
Nelielu zemnieku saimniecību īpašniekiem reizēm ir jāsazāģē daži baļķi, lai izgatavotu dēļus, piemēram, lai salabotu žogu vai uzbūvētu šķūni. Tā kā baļķu sazāģēšana ir vienkāršs uzdevums, kas rodas tikai laiku pa laikam, kad nepieciešams no zemes gabala aizvākt vecu koku vai kad stiprs vējš ir nogāzis sausu stumbru, tad pirmā doma, kas nāk prātā, ir izmantot saimniecībā esošo motorzāģi, tam papildus iegādājoties aprīkojumu baļķu horizontālai sazāģēšanai. Salīdzināsim lentzāģmašīnu un iekārtu ar motorzāģi, lai labāk izprastu šo divu zāģēšanas metožu īpašības, priekšrocības un trūkumus.
Lentzāģmašīna pret ķēdes motorzāģi
Kā lentzāģmašīnu aplūkosim vismazāko un lētāko Wood-Mizer modeli LX50START, kurā zāģlente griežas uz skriemeļiem, bet zāģgalva pārvietojas pa divām sliedēm, sazāģējot uz statņa uzliktu baļķi, pa vienam dēlim katrā gājienā. Zāģēšanas laikā operators pārvietojas blakus zāģgalvai, stumjot to pa sliedēm.
Iekārtā ar rokas motorzāģi darba elements ir stienis ar ķēdi, kas uzstādīts uz ratiņiem horizontālā stāvoklī un pārvietojas pa sliežu ceļu, kas sastāv no divām sliedēm. Motorzāģis arī zāģē baļķi pa vienam dēlim gājienā; operators manuāli pārvieto motorzāģi uz ratiņiem gar baļķi.
Baļķu garenzāģēšana ir lentzāģmašīnas galvenais uzdevums, savukārt ķēdes motorzāģis paredzēts citām darbībām – koku atzarošanai, malkas sagatavošanai u.c.
1. Statņa augstums no zemes
Lentzāģmašīnai LX50START ir zems statnis, kas atrodas tuvu zemei, tāpēc baļķi var uzripināt uz tā, izmantojot ķeksi.
Iekārtai ar motorzāģi sliedes atrodas augstu virs zemes, un tāpēc ir ierobežojumi attiecībā uz zāģējamā baļķa svaru (izmēru), un baļķa iekraušana uz statņa ir darbietilpīgāka un ilgāka.
2. Baļķu diametra ierobežojumi
Lentzāģmašīna spēj sazāģēt baļķus ar lielāku diametru. Piemēram, ar LX50START var zāģēt baļķus ar diametru līdz 66 cm, savukārt motorzāģiem šis parametrs ir mazāks, to ierobežo stieņa garums, tas ir, attālums no motorzāģa priekšpuses līdz stieņa noapaļotajam priekšgalam. Zāģēšanas garums ir atkarīgs no sliežu ceļa garuma, un abos veidos to var palielināt, uzstādot statņa segmentus. Taču lentzāģmašīna nodrošina augstas precizitātes zāģēšanu visā griezuma garumā, savukārt iekārta ar motorzāģi zāģē galvenokārt tievkokus un īsus baļķus.
3. Griezuma biezums un atkritumu daudzums
Šauras zāģlentes griezuma biezums nav lielāks par 2 mm. Būtībā tā ir zaļa tehnoloģija, jo zāģlente no katra baļķa izgatavos vairāk dēļu un mazāk koksnes tiks sasmalcināts zāģskaidās, salīdzinot ar motorzāģi, kura griezuma biezums ir 5 mm.
4. Dzinēja jauda
Lentzāģmašīna LX50START ir aprīkota ar 4 kW elektromotoru vai pēc pieprasījuma – ar 9 ZS Kohler benzīna dzinēju. Motorzāģiem ir mazāk jaudīgi dzinēji, un tie nav paredzēti nepārtrauktai darbībai, kas ir nepieciešams kvalitatīvas dēļu virsmas iegūšanai.
5. Sausa materiāla zāģēšana
Lentzāģmašīna var veiksmīgi zāģēt jebkura veida koksni – mīkstu un cietu koku, šķiedrainu un sveķainu koksni, kā arī īpaši cietas tropu šķirnes un sakaltušu koksni. Motorzāģi ir paredzēti dzīvu koku apgriešanai, un, jo sausāks un blīvāks materiāls, jo grūtāk ir zāģēt ar rokas motorzāģi.
6. Zāģētās virsmas kvalitāte
Lentzāģmašīna rada gludu garenisko griezumu, savukārt motorzāģis rada raupju, viļņainu virsmu. Ar lentzāģmašīnu izgatavotos dēļus var izmantot bez papildu apstrādes ārējās būvēs, piemēram, žogiem, šķūnīšiem, nojumēm, bet iekštelpām, mēbelēm, logiem un grīdām dēļi ir jāēvelē. Turklāt pēc lentzāģmašīnas precīzāk sazāģētie dēļi tiek ēvelēti ar mazākām pielaidēm, kas nozīmē, ka būs arī mazāk skaidu, ēvelēšanas naži ilgāk saglabās asumu un to asināšana izmaksās mazāk, salīdzinot ar tādu zāģmateriālu ēvelēšanu, kas izgatavoti ar ķēdes motorzāģi.
7. Ergonomika un lietošanas komforts
Rokas motorzāģi rada lielāku troksni un vibrāciju nekā lentzāģmašīna, un lentzāģmašīnas lietošanas un apkopes vienkāršība ir ievērojami augstāka nekā iekārtai ar ķēdes motorzāģi.
8. Zāģēšanas iekārtas svars un kompaktums
Motorzāģis un visas papildu ierīces garenzāģēšanai sver maz; to var iekraut automašīnas bagāžniekā, aizvest uz mežu, salikt iekārtu un strādāt tieši mežā. Pēc darba iekārta tiek izjaukta un uzglabāta garāžā, kur tā aizņem maz vietas.
Wood-Mizer ražo mobilās zāģēšanas iekārtas uz riteņiem, kuras arī var atvest uz mežu vai uz darba vietu. Taču stacionāro zāģēšanas iekārtu gadījumā, piemēram, LX50START, īpašnieks to saņem no Wood-Mizer rūpnīcas izjauktā veidā uz vienas paletes, viņš to saliek saskaņā ar instrukcijām un uzstāda garāžā vai zem nojumes, neizjaucot un nesaliekot no jauna.
Lentzāģmašīna aizņem vairāk vietas, kad to nelieto. Taču statņa un zāģgalvas lielākais svars ir arī priekšrocība, jo tas ļauj zāģēt lielākus un smagākus baļķus.
Kura zāģēšanas iekārta ir izdevīgāka cenas ziņā
Kā jau paskaidrojām, baļķu garenzāģēšana dēļos nav ķēdes motorzāģa funkcija. Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki izvēlas šo metodi, ir cena.
„Mums vajag tikai sazāģēt pāris baļķus, un mums jau ir motorzāģis,” viņi pamato. Šajā gadījumā viņiem ir papildus jāiegādājas tikai sliedes un ratiņi.
Wood-Mizer labi izprot šādu kokzāģētāju vajadzības, tāpēc uzņēmums ir strādājis, lai izveidotu sākuma līmeņa zāģēšanas iekārtu par viszemāko cenu tirgū.
Wood-Mizer inženieru mērķis bija samazināt iekārtu cenu, vienlaikus saglabājot augstu zāģēšanas kvalitāti. Tā parādījās lentzāģmašīnu modeļi LX50START un LX50SUPER, kas ir izdevīgāki cenas ziņā, salīdzinot ar tāda paša griešanas garuma motorzāģiem. Sekojiet saitei uz Wood-Mizer interneta veikalu jau tagad, lai uzzinātu LX50 sērijas iekārtu cenas.
Noskatieties video, kurā mūsu eksperts Klauss Longmuss, Wood-Mizer Vācijas filiāles direktors, salīdzina divus Wood-Mizer lentzāģmašīnu modeļus LX50START un LX50SUPER un izskaidro to īpatnības. Videoklipam ir subtitri, kurus var automātiski tulkot jūsu valodā. Lai to izdarītu, videoklipa apakšējā labajā stūrī noklikšķiniet uz ikonas Iestatījumi, noklikšķiniet uz „Translate subtitles” (Tulkot subtitrus) un atlasiet valodu.
Kāpēc saimniecībā vajadzīgs motorzāģis?
Mūsu salīdzinājums būtu nepilnīgs, ja mēs nenorādītu uz būtisku atšķirību: lentzāģmašīnas ir paredzētas tikai koka garenzāģēšanas funkcijai, savukārt rokas motorzāģis ir daudzfunkcionāls instruments, ar kuru var apgriezt krūmu, sazāģēt baļķi malkai, nozāģēt koku utt. Tāpēc gandrīz katram Wood-Mizer iekārtas īpašniekam pa rokai ir ķēdes motorzāģis, un viņš to izmanto kā palīginstrumentu savos kokzāģēšanas darbos.
Kā lentzāģmašīna var mainīt jūsu dzīvi
Lentzāģmašīnas priekšrocība ir tāda, ka tā ātri atmaksājas un var būt panākumiem bagāta ceļa sākums, it īpaši tiem, kam patīk kokapstrāde, darbs ārpus telpām, nevis birojā, un būt par neatkarīgu uzņēmēju.
Ienesīgs hobijs
Ja kokapstrāde ir jūsu hobijs, koksnes zāģēšana ar lentzāģmašīnu atnesīs jums ne tikai prieku, bet arī ienākumus. Ja piedāvāsiet savus pakalpojumus par augstas kvalitātes zāģmateriālu piegādi, atradīsies klienti, kas būs gatavi tos no jums iegādāties.
Nodarbošanās pensijā
Ja vēlaties palikt aktīvs arī pensijā un gribat strādāt ar koku, apsveriet iespēju iegādāties zāģēšanas iekārtu ar hidrauliskām funkcijām baļķu iekraušanai. Darbs ar šādu zāģēšanas iekārtu ir patīkams, un visas manipulācijas ar smagiem baļķiem var viegli veikt no operatora pults.
Labas attiecības ar kaimiņiem
Lentzāģmašīna ir lielisks veids, kā sagatavot materiālu visu veidu koka konstrukciju remontam jūsu saimniecībā (piemēram, žogs, vārti, lapene vai terase) un palīdzēt kaimiņiem, kam nepieciešama koksne remontam.
Ideja biznesam attīstības stadijā
Ja jūs nupat uzsākat savu profesionālo ceļu kokzāģēšanas jomā, neliela zāģēšanas iekārta ir drošs, neliels ieguldījums, kas ātri atmaksāsies. Attīstoties jūsu uzņēmumam un parādoties jauniem klientiem un pasūtījumiem, jūs varēsiet pārdot šo iekārtu un iegādāties jaunu, jaudīgāku, kas atbilst jūsu uzņēmuma izaugušajām vajadzībām. Labā ziņa ir tāda, ka Wood-Mizer zāģēšanas iekārtas labprāt iegādājas otrreizējā tirgū.
Savas vairāk nekā 40 gadu ilgās pastāvēšanas laikā uzņēmums Wood-Mizer ir saražojis vairāk nekā 100 000 lentzāģmašīnu, un daudzi iekārtu īpašnieki ir nogājuši tieši šādu ceļu, pakāpeniski attīstot un modernizējot iekārtas, sākot no mazām iekārtām LT15 un LX50 līdz profesionālajām iekārtām LT20, LT40 un LT70, un dažos gadījumos pārejot uz lielām zāģēšanas iekārtām ar Wood-Mizer rūpnieciskajām līnijām. Šeit varat izlasīt uzņēmēju stāstus par Wood-Mizer zāģēšanas iekārtām dažādās pasaules valstīs, kas, iespējams, var iedvesmot jūs uz savu biznesa ideju kokzāģēšanas jomā.
***