Malu apzāģēšanas iekārtas EG800 un daudzzāģu iekārtas MR200 salīdzinājums

By Wood-Mizer, Europe

Zāģmateriālu ražošanas apjomu pieaugums ir iespējams, pateicoties kokzāģēšanas ātrumam un efektivitātei. Wood-Mizer piedāvā zāģēšanas iekārtu plašu izvēli jūsu produktivitātes palielināšanai. Pirmais solis kokzāģētavas potenciāla paaugstināšanai var būt lentzāģmašīnas papildināšana ar gareniskās apzāģēšanas vai daudzzāģu iekārtu. Šajā rakstā tiek salīdzinātas divas Wood-Mizer iekārtas: malu apzāģēšanas iekārta EG800 un daudzzāģu iekārta MR200. Aplūkosim to īpatnības un apspriedīsim, kā šīs iekārtas var efektīvi integrēt jūsu kokzāģēšanas uzņēmumā, lai optimizētu ražošanu.

 

Kompaktā un daudzpusīgā Wood-Mizer divu vārpstu daudzzāģu iekārta MR200

Daudzzāģu iekārta MR200 ir paredzēta, lai sazāģētu bruses ar maksimālo biezumu 200 mm, platumu 540 mm un minimālo garumu 800 mm (maksimālais garums ir atkarīgs no izmantoto materiāla padeves modulāro galdu skaita). Deklarētā veiktspēja ir līdz 10 kubikmetriem gatavo dēļu stundā. 

MR200 – iekārta ar divām vārpstām; uz katras vārpstas var uzstādīt līdz 12 ripzāģiem ar diametru 200–350 mm. Vislielākais zāģa diametrs 350 mm ir ieteicams biezām brusēm, bet diametrs 250 mm – plānākam materiālam. Jo mazāks ir zāģa izmērs, jo mazāk veidojas zāģskaidas, un ir lielāka gatavās produkcijas ieguve no koksnes.

 

 

Iekārtas MR200 unikālā iezīme ir iespēja regulēt vārpstu augstumu. Tas ir īpaši svarīgi, zāģējot plānāku materiālu. „Zāģējot 150 mm biezu brusi, varat noregulēt vārpstas tā, lai abām vārpstām būtu vienāda slodze. Šādā gadījumā augšējā vārpsta sazāģēs apmēram 60%, bet apakšējā vārpsta – 40% biezuma, kas ļauj motoriem darboties vienādi un vienmērīgi sadalīt nodilumu abām vārpstām,” skaidro Ādams Kubjaks, Wood-Mizer rūpniecisko iekārtu pārdošanas nodaļas vadītājs. Lai manuāli noregulētu vārpstu stāvokli, tiek izmantotas trīs skrūves: viena augstuma maiņai, pārējās divas vārpstu izvietošanai. Iekārtas sānos ir skala, kas parāda vārpstu augstumu. Visi piekļuves vāki pie vārpstām un zāģiem ir aizsargāti ar elektromagnētisko slēdzeni, kas ļauj tos atvērt tikai tad, kad motori nedarbojas. 

Vārpstas tiek darbinātas ar diviem elektromotoriem, no kuriem viens darbina arī koksnes smalcinātāju. „Ja zāģējat plānu materiālu, ieteicams ieslēgt tikai vienu vārpstu, otrai jābūt izslēgtai, uz tās var neuzstādīt nekādus asmeņus. Šī funkcija ir ērta tiem lietotājiem, kuri zāģē salīdzinoši plānus materiālus, tāpēc viņiem nav jāizmanto augšējā vārpsta,” skaidro speciālists. Šādā situācijā iekārta MR200 tiek izmantota kā parasta apzāģēšanas iekārta. Elektrības skapī ir iebūvēti divi ampērmetri, lai uzraudzītu katra motora enerģijas patēriņu.

Piedziņas padeves sistēma (līdz 15 m/min.) un automātiskais ātruma regulēšanas mehānisms atvieglo bruses padevi iekārtā. Padeves ātrums samazinās, palielinoties dzinēju slodzei. Bruses precīzai padevei iekārtā pie ieejas ir sānu balsts, papildu veltnis un riteņu balsti. Īpaša svira palīdz atgriezt brusi atpakaļ, ja tā ir iestrēgusi zāģēšanas mehānismā. Standartaprīkojumā iekārta MR200 tiek piegādāta ar vienu iekraušanas un izkraušanas galdu (katrs 1,8 m garš). Galdi ir modulāri, tāpēc lietotājs var viegli pievienot tos, lai iegūtu vajadzīgo garumu. 

 

 

Atsevišķais operatora panelis padara iekārtas MR200 lietošanu ērtu. Paneli var pārvietot uz jebkuru pozīciju iekārtas tuvumā, tāpēc šīs iekārtas integrācija kokzāģēšanas līnijā ir daudz pielāgojamāka. Operatora panelī ir sprieguma indikators, aizsardzības indikatori, avārijas poga, dzinēju ieslēgšanas/izslēgšanas pogas, lāzergriešanas indikatora slēdzis, reversā kustība, strāvas padeves poga, padeves ātruma potenciometrs un kalibrēšana.

Daudzzāģu iekārtai MR200 zem vārpstām ir iebūvēts zāģskaidu smalcinātājs, kas neļauj atgriezumiem un zāģskaidām nosprostot iekārtas zāģēšanas mehānismu. Aizsērēšana ir izplatīta problēma bruses sazāģēšanas procesā, un tā novērš operatora uzmanību no viņa darba un liek apstāties, lai iztīrītu iekārtu. Papildus smalcinātājam ir divi zāģskaidu izvadi (izvades atveres ar diametru 150 mm) – viens mašīnas augšpusē, otrs apakšā. Lai efektīvi novadītu zāģskaidas, ieteicams izmantot Wood-Mizer putekļu savākšanas aspirācijas sistēmu MES. „Vispirms ir jāieslēdz putekļu nosūcējs, pēc tam jāieslēdz MR200, pretējā gadījumā var tikt nosprostotas zāģskaidu izvades atveres,” norāda Ādams Kubjaks.

 

 

 

Wood-Mizer malu apzāģēšanas iekārta EG800 dēļu ražošanai rūpnieciskā līmenī

Vienas vārpstas malu apzāģēšanas iekārtu EG800 var izmantot arī daudzzāģu režīmā, lai gan tās primārā izmantošana ir dēļu un brusu malu apzāģēšana. Iekārta EG800 tika izstrādāta tādu materiālu apzāģēšanai, kuru maksimālais biezums ir 110 mm, platums 640 mm, un minimālais griešanas garums ir 1,2 m. Maksimālajam garumam nav ierobežojumu, jo iekārtu var aprīkot ar vajadzīgā garuma moduļu padeves galdiem. Iekārtu EG800 ir viegli integrēt Wood-Mizer taras līnijā (SLP) tievkoku pārstrādei vai jebkurā citā kokzāģēšanas līnijā. 

Uz iekārtas EG800 vārpstas var uzstādīt četrus ripzāģus ar diametru 375–400 mm un četrus jaudīgus piespiešanas veltņus. Elektromotors ar jaudu 30 vai 55 kW darbina vārpstu un padeves veltņus. Lai piekļūtu griešanas mehānismam, operatoram ir jāatlaiž bloķēšanas sviras un jāatver augšējais vāks; taču asmeņu nomaiņa pret starplikām un buksēm ir iespējama arī caur mazāku sānu atveri. „Zāģēšanas platuma regulēšana ir vienkārša, izmantojot dažādu biezumu starpliku komplektu. Uz visām starplikām un buksēm ir iegravēts identifikācijas numurs, kas atvieglo to atkārtotu pasūtīšanu,” stāsta Ādams Kubjaks.

 

 

Vadības panelis ir izgatavots kā atsevišķa ierīce, lai atvieglotu iekārtas integrāciju kokzāģēšanas līnijā. Modelis EG800 ir aprīkots ar funkciju Setworks, lai varētu automātiski pielāgot zāģēšanas platumu (viena asmens pozīcija uz vārpstas ir regulējama). Uz operatora paneļa ir arī ampērmetrs, kas parāda slodzi, lāzergriešanas rādītāja slēdzis, zāģa reversā kustība gadījumam, ja koksne iestrēgst iekārtā, griešanas platuma automātiskā un manuālā iestatīšanas režīma pārslēgšanas slēdzis, padeves ātruma potenciometrs, avārijas apturēšana un lāzera kustības slēdzis.

Zem iekārtas atrodas lentes konveijers efektīvai zāģskaidu savākšanai. EG800 var uzstādīt paaugstinātā stāvoklī un, ja nepieciešams, integrēt esošajā ražošanas līnijā ar citu zāģskaidu savākšanas sistēmu.

 

 

 

Iekārtu MR200 un EG800 salīdzinājums: līdzības un atšķirības

Galvenā atšķirība starp apzāģēšanas iekārtu un daudzzāģu iekārtu ir tā, ka malu apzāģēšanas iekārta apgriež neapstrādāta dēļa raupjo malu un izgatavo apzāģētu dēli ar gludām malām un precīzu platumu. Savukārt daudzzāģu iekārta ir paredzēta brusu sazāģēšanai precīza izmēra dēļos. Parasti daudzzāģu iekārta var apstrādāt biezāku materiālu nekā malu apzāģēšanas iekārta, un to galvenokārt izmanto brusu, nevis dēļu ražošanai. 

„Apzāģēšanas iekārtas un daudzzāģu iekārtas ir ideāli instrumenti esošās lentzāģmašīnas produktivitātes palielināšanai. Ja īpašnieks vēlas palielināt kokzāģētavas produktivitāti, viņš var pievienot vai nu daudzzāģu iekārtu, vai apzāģēšanas iekārtu, lai ātrāk saražotu vairāk zāģmateriālu. Kā tas strādā? Pēc tam, kad zāģēšanas iekārta no baļķa izgatavo biezu prizmu, malu apzāģēšanas vai daudzzāģu iekārta sazāģēs šo prizmu vēlamajā izmērā, izgatavojot dēļus vai bruses. Ražošanas procesa sadalīšana baļķu sākotnējā sazāģēšanā un brusu sekundārajā sazāģēšanā ar atsevišķām iekārtām palielinās efektivitāti un vienmērīgi sadalīs iekārtu nodilumu,” stāsta speciālists.

Abas iekārtas – gan EG800, gan MR200 nodrošina kokzāģētavas pakāpeniskas paplašināšanas iespēju, jo tās ir viegli adaptēt lielākajai daļai Wood-Mizer lentzāģmašīnu, tostarp LT40 un LT70, kā arī rūpnieciskajām zāģēšanas iekārtām. Zāģētāji parasti iegādājas lentzāģmašīnu kā savu pirmo iekārtu un laika gaitā pievieno jaunu aprīkojumu. Turklāt modeļiem EG800 un MR200 ir nomaināmi ripzāģu asmeņi ar starplikām un buksēm platuma regulēšanai, tāpēc ražotni var viegli pielāgot vajadzīgā izmēra produkcijas ražošanai. 

Tā kā daudzzāģu iekārta MR200 ir mašīna ar divām vārpstām, vārpstas ir precīzi jānoregulē, lai sasniegtu vislabāko veiktspēju. Iekārtai MR200 var uzstādīt līdz 24 asmeņiem (pa 12 uz katras vārpstas), lai efektīvi sazāģētu biezas bruses dēļos. Malu apzāģēšanas iekārta EG800 ir vienas vārpstas iekārta ar četriem standarta disku zāģiem. Tāpēc šī iekārta ir ieteicama tādiem kokzāģēšanas uzņēmumiem, kas galvenokārt pārstrādā viena veida koksni, piemēram, tikai cietkoksni.

Salīdzinājumā ar horizontālajām lentzāģmašīnām (Wood-Mizer daudzgalvu iekārtām HR500, HR700), kurām ir ierobežots 6 galvu skaits, daudzzāģu iekārta ar divām vārpstām MR200 ir kompakta iekārta ar iespēju pievienot līdz pat 12 zāģa asmeņiem uz vienas vārpstas. Iekārta MR200 neprasa daudz vietas un var darboties bez īpašas sistēmas nepabeigto sagatavju atgriešanai iekārtā (tā dēvētā karuseļa). „Visas HR iekārtas darbojas ar zāģlentēm, un tām ir jāmaina asmeņi ik pēc 2 stundām. Operatoram ir jāņem vērā arī iespējamie zāģlentes bojājumi, savukārt iekārta MR200 visu maiņu strādā ar to pašu ripzāģu komplektu. Ripzāģiem nav nepieciešama bieža apkope, un tie nerada „viļņu efektu” zāģēšanas laikā,” stāsta Ādams Kubjaks. 

***

 

Pierakstīties uz mūsu jaunumiem
Saņemiet e-pastā informāciju par ekskluzīviem īpašajiem piedāvājumiem, jauniem produktiem un ielūgumus uz īpašiem pasākumiem!