Rūpniecisko zāģēšanas iekārtu līnija Wood-Mizer WB2000 modernā rūpnīcā Polijā
By Marcin Kozłowski, PR Specialist

Noskatieties detalizētu video apskatu par Wood-Mizer rūpniecisko zāģēšanas iekārtu līniju, kas darbojas Polijas uzņēmumā A&M Trak Michał Nowakowski. Apskatu sagatavoja Wood-Mizer rūpniecisko iekārtu nodaļas vadītājs Ādams Kubjaks sadarbībā ar uzņēmuma Nowakowski darbiniekiem.
Kopš ieviešanas tirgū 2015. gadā Wood-Mizer WB2000 iekārtas ir tikušas uzstādītas rūpnieciskajās kokzāģētavās visā pasaulē, turklāt tās ir dubultojušas vai pat trīskāršojušas šo uzņēmumu produktivitāti. Wood-Mizer WB2000 industriālā iekārta apvieno gan šauro, gan plato zāģlenšu tehnoloģiju priekšrocības. Zāģētāji novērtē šīs iekārtas priekšrocības, piemēram, zāģēšanas precizitāti, masīvo statni ar ātru hidrauliku un vienkāršo ekspluatāciju. WB2000 var darboties kā atsevišķa iekārta vai kā daļa no kokzāģēšanas līnijas.
Iekārtas WB2000 zāģgalva un zāģlentes
Zāģēšanas iekārtā WB2000 tiek izmantota zāģlente ar platumu 50 mm, 75 mm vai 100 mm uz čuguna skriemeļiem ar diametru 800 mm. Izmantojot 50 mm vai 75 mm platu zāģlenti, asināšanu un iestatīšanu var veikt ar Wood-Mizer aprīkojumu, piemēram, ar asināšanas iekārtu BMS600 un iestatītāju BMT300. „100 mm platajām zāģlentēm ir nepieciešams sarežģītāks asināšanas process, un arī zāģēšanas iekārtas operatoram ir nepieciešama augstāka kvalifikācija. Lielāko daļu WB2000 zāģēšanas iekārtu mūsu klienti ir pasūtījuši darbam ar 75 mm platām zāģlentēm,” stāsta Ādams Kubjaks, Wood-Mizer rūpniecisko iekārtu pārdošanas nodaļas vadītājs.
Katrs zāģa skriemelis ir aprīkots ar filcu un skrāpi virsmas attīrīšanai un eļļošanai, bet apvalka aizmugurē ir uzstādīts dozators. Mazie skatlodziņi ļauj vizuāli kontrolēt skriemeļu eļļošanu. Ieteicamā deva ir 2–3 pilieni eļļas uz skriemeļa darbības 5 sekundēm.






WB2000 izmanto LubeMizer sistēmu zāģlentes attīrīšanai un dzesēšanai. Šis ir ļoti efektīvs mehānisms, kas no sprauslām, kas ir zem spiediena, padod mazgāšanas līdzekli. Sprauslas atrodas zem un virs zāģlentes. LubeMizer izsmidzina šķidrumu nepārtraukti vai impulsu režīmā, kas ir īpaši svarīgi, zāģējot cietkoksni. Iekārtas zāģgalvu var papildus aprīkot ar mizotāju, kas var būtiski pagarināt zāģlentes kalpošanas laiku. Mizotājs ir frēze, kuras zobiem ir 5 mm plati cietsakausējuma uzgaļi. Mizotājs veic nelielu iegriezumu baļķa virsmā, noņemot mizu un netīrumus, kā arī atverot tīro koksni, lai zāģlente varētu tajā iekļūt. Turklāt WB2000 var aprīkot ar lāzera tēmēkli, kas parāda sagaidāmā iegriezuma līniju uz baļķa virsmas.
Asmeņu spriegošanas sistēma, kas sastāv no manuāla eļļas sūkņa un eļļas kameras, zāģēšanas laikā uztur pareizu asmens spriegojumu. Eļļas akumulators pielāgo spriegojumu ikreiz, kad asmens saskaras ar nelīdzenumiem koksnē, piemēram, ar zariem. Kad tas notiek, asmens saņem lielu slodzi un uz īsu brīdi kļūst vaļīgs. Eļļas akumulators palīdz uzturēt spriegojumu nemainīgā līmenī, lai zāģēšanas process būtu stabils un precīzs neatkarīgi no koksnes struktūras. Pēc pasūtījuma zāģēšanas iekārtu WB2000 var aprīkot ar elektrisko eļļas sūkni, ko vada no operatora paneļa.
Ieteicamie spriegojuma iestatījumi ir norādīti uz uzlīmes blakus eļļas sūknim. „Iekārtas operatoram ir pareizi jāpielāgo asmeņu spriegojums, jo tas ietekmē asmens kalpošanas laiku. Ja asmens negriež taisni, ieteicams noregulēt zāģlentes pozīciju uz skriemeļiem vai nomainīt zāģlenti pret jaunu, taču nedrīkst asmeni pievilkt pārāk spēcīgi,” norāda Ādams Kubjaks.




Galvenais dzinējs un galvas padeves sistēma
Zāģgalvas kreisajā pusē atrodas 30 kW vai 37,5 kW galvenais dzinējs (pieejams kā papildaprīkojums). Galvenais dzinējs var tikt aprīkots ar Altivar ierīci, kas regulē zāģa lineāro ātrumu diapazonā no 18 līdz 32 m/s, kas ir svarīgi, zāģējot skujkokus un lapkokus.
Bez ierīces Altivar iekārta WB2000 var darboties ar diviem zāģa lineārajiem ātrumiem: vai nu 22 m/s mīkstai koksnei, vai 26 m/s cietai koksnei. Pārslēgšanās no viena ātruma uz otru tiek veikta mehāniski, un, lai to izdarītu, ir nepieciešams nomainīt veltņu un siksnu komplektu. Pasūtot iekārtu WB2000, ir jāizvēlas zāģa lineārā ātruma regulēšanas metode – manuālā vai elektriskā, jo vēlāk šo sistēmu zāģēšanas iekārtā nevar mainīt.
Zāģgalvu vertikāli darbina ļoti efektīvs slīpzobu reduktors, kas izceļas ar savu augsto efektivitāti (97–98%), tādējādi ļaujot izmantot elektromotoru ar nelielu jaudu 2,2 kW. „Zāģgalvas padeves mehānismā izmantotā vadības programmatūra ir līdzīga mūsdienu liftos izmantotajai. Kad mums ir jāiestata zāģgalva noteiktā augstumā, tā kustas un apstājas ar frekvences pārveidotāja un PLC draivera palīdzību, bet, tiklīdz zāģgalva ir pareizajā augstumā, tiek iedarbināta bremze. Bremze atbild tikai par galvas noturēšanu vēlamajā augstumā, nevis par galvas kustības apturēšanu. Šis risinājums ierobežo siltuma veidošanos un pagarina visa mehānisma kalpošanas laiku,” saka Ādams Kubjaks.






Piedziņas zāģa padevei horizontālā virzienā atrodas iekārtas rāmja abās pusēs, un tās ir savienotas ar stiprām un izturīgām ķēdēm. Pateicoties šim mehānismam, smago un plato zāģgalvu zāģēšanas laikā var precīzi un bez piepūles pārvietot pa vadotnēm. Maksimālais zāģēšanas ātrums ir 60 m/min., bet atpakaļgaitā ātrums var sasniegt 100 m/min. Galvas kustību kontrolē PLC draiveris, kas pastāvīgi analizē tās pozīciju un tad, kad galva tuvojas aizmugurējam buferim, to palēnina.
Zāģēšanas iekārta WB2000 ir aprīkota ar divām videokamerām zāģēšanas procesa uzraudzībai. Tās atrodas uz iekārtas galvas blakus galvenajam dzinējam. Pirmā kamera uzrauga zāģlentes darbību, bet otrā kamera uzrauga, kā galva kustas pretējā virzienā. Attēls tiek pārraidīts uz ekrānu, kas atrodas operatora kabīnē. Videoreģistratoram var būt maksimums 4 novērošanas kameras (pēc pasūtījuma ir pieejamas divas papildu kameras).
Statnis un baļķu hidrauliskā iekraušana
Zāģēšanas iekārtas statnis ir stingrs un izturīgs, tā pamatā ir divas C formas tērauda sliedes (400 mm platas), kas iet gar statni. Statņa hidrauliskās funkcijas ir analoģiskas citām Wood-Mizer zāģēšanas iekārtām – centrālais piespiedējs uz diviem stieņiem, sānu balsti, divas ķēdes pagriešanas ierīces un trīs piedziņas veltņi. Hidrauliskā sūkņa jauda ir 7,5 kW (veiktspēja 27 l/min.); taču, ja nepieciešams, to var aizstāt ar sūkni, kura jauda ir 11 kW (veiktspēja 50 l/min.). „Lielākā daļa WB2000 zāģēšanas iekārtu tiek pasūtītas ar standarta hidraulisko sūkni, jo ātrākai hidraulikai ir nepieciešamas augstāka līmeņa darba prasmes. Operatoram ir jāspēj uzreiz reaģēt uz statņa ātrgaitas hidrauliskajām funkcijām,” norāda Ādams Kubjaks. Tiem, kuriem ir jāzāģē gari baļķi, ieteicams pasūtīt gala piespiedējus, kas satver un piespiež baļķi no galiem pie statņa.
Uzņēmuma Nowakowski rūpnieciskā zāģēšanas iekārta WB2000 ir aprīkota ar regulējamu konveijera lenti, kas nogādā sazāģētos dēļus uz pieņemšanas moduli (šķirošanas galdu). Konveijera priekšā ir amortizatora veltnis, kas mīkstina krītoša dēļa triecienu. Pēc izvēles iekārtai WB2000 var būt atsevišķs atbalsta konveijers. „Atbalsta konveijers darbojas sinhroni ar zāģgalvas kustību — konveijera gals paceļas, lai uztvertu dēļa galu, un pēc tam nolaižas, lai uzņemtu dēļa svaru un sekotu zāģgalvas kustībai. Šo iekārtu izmanto baļķu ar lielu diametru sazāģēšanai. Smagie un cietie ozolkoka dēļi var salūzt, nokrītot uz parastā konveijera, bet atbalstošais konveijers tos saudzīgi paceļ un atbalsta,” skaidro Ādams Kubjaks.




Viena no vērtīgākajām WB2000 kokzāģēšanas līnijas sastāvdaļām ir rampa ātrai un drošai baļķu iekraušanai uz statņa. Wood-Mizer rampas ir pieejamas 3,6 m un 6 m versijās ar 2 vai 3 transportēšanas ķēdēm. „Dažkārt uzņēmumi pasūta divu rampu īpašu konfigurāciju, kurā viena atrodas aiz otras. Īsā rampa ir uzstādīta ražošanas cehā, bet garā – ārpusē. Ārējā rampa tiek izmantota, lai uzglabātu vienai darba maiņai pietiekamu baļķu daudzumu, savukārt iekšējā rampa tiek izmantota 2–3 baļķiem, kas ir gatavi tūlītējai iekraušanai uz statņa. Tas ir saprātīgs veids, kā ierobežot ražošanas ceha atvēršanu un aizvēršanu ziemā, lai taupītu siltumu,” skaidro Ādams Kubjaks. Iekraušanas rampa ir pieejama arī jaunākajā Heavy-Duty versijā ar lielāku izturību.
Aiz zāģēšanas iekārtas atrodas modulārais šķirošanas galds materiālu automatizētai pieņemšanai un nosūtīšanai tālākai apstrādei. Atsevišķus moduļus (katrs 3 m garš) var apvienot grupās ar maksimālo garumu 9 m (kopā 3 moduļi), lai izveidotu šķirošanas kabatas. „Uzņēmumā Nowakowski šķirošanas galds ir elektrisks, ar šķērseniskām ķēdēm un stūmējiem. Galdu var papildus aprīkot ar ķēdēm ar pneimatisko vai hidraulisko piedziņu. Mēs iesakām šo risinājumu tādām līnijām, kurās materiāls nāk no divām vai vairākām zāģēšanas iekārtām, kas strādā blakus,” skaidro Ādams Kubjaks.
Kokzāģēšanas līniju var papildināt arī ar citām iekārtām un mašīnām, piemēram, kreisajā un labajā pusē var uzstādīt vadotnes vai savācējkabatas, malu apgriezējus vai daudzzāģu iekārtas. Papildus var uzstādīt konveijeru, kas transportē brusi uz daudzzāģi iekārtu, bet atgriezumus – uz smalcinātāju.






Zāģēšanas iekārtas WB2000 vadības īpatnības
Iekārtas WB2000 operatora darba vieta ir paaugstināta, lai vizuāli varētu kontrolēt zāģēšanu (tā var būt arī kabīne ar gaisa kondicionētāju). Uzņēmumā A&M Trak Nowakowski operatora darba vieta atrodas pēc pasūtījuma izgatavotā kabīnē.
Iekārta WB2000 tiek vadīta ar divām kursorsvirām un 12 collu skārienekrānu, kas parāda zāģēšanas parametrus, tam ir iestatījumu pogas. Blakus skārienekrānam atrodas vēl viens ekrāns novērošanas kameru attēlu parādīšanai. Operators var redzēt zāģlentes pozīciju baļķī, statni aiz zāģgalvas, šķirošanas galdu un galvas mastu.
Operatora skārienekrāns darbojas HEAD (zāģgalvas vadības) un BED (hidrauliskās vadības) režīmos. HEAD režīmā displejs parāda galvas vertikālo stāvokli, zāģēšanas pozīciju, padeves ātrumu vai dzinēja pašreizējo slodzi. Operators var izmantot galvu vairākos darbības režīmos: REF, STACK un CRUISE.
Režīmā REF atskaites punkts ir zāģlentes sākuma pozīcija. Tas ir noderīgi, ja ir nepieciešams veikt pirmo zāģējumu baļķī, pēc tam apgriezt baļķi un veikt vēl vienu zāģējumu utt. STACK režīms tiek izmantots, ja atskaites punkts ir statnis. Tas darbojas, kad operators nolemj sazāģēt visu baļķi līdz pēdējam vēlamā biezuma dēlim. STACK režīmā operators var izmantot gatavu programmu, piemēram, programmu 9x30mm dēļu izgatavošanai un 1x165mm bruses izgatavošanai. Var iepriekš ieprogrammēt atsevišķas zāģēšanas shēmas un mainīt to parametrus zāģēšanas laikā. Operators var izmantot arī automātiskās griešanas programmas, kurās tiek iestatīts baļķa sākums un beigas, un programma veic zāģēšanu operatora vizuālā uzraudzībā. Ir arī automātiskās padeves režīms CRUISE, kurā operators iestata padeves ātrumu un jaudu, kas tiek pārraidīta uz zāģi. Zāģgalva zāģēs materiālu atbilstoši norādītajiem parametriem, neskatoties uz koksnes struktūras neviendabīgumu.
Statņa hidraulika darbojas tad, kad skārienekrānā ir iespējots režīms BED (STATNIS). Tagad var kontrolēt baļķu apgriešanu, centrālo piespiedēju, rullīšus un sānu balstus. Izmantojot tā saukto proporcionālo vārstu, operators var regulēt hidraulikas ātrumu. Iestatot plūsmas ātrumu hidraulikā konkrētai funkcijai, operators var ierobežot tās ātrumu, kas ir noderīgi, piemēram, ja nepieciešams precīzi sazāģēt pēdējo dēli uz statņa.
Wood-Mizer kokzāģēšanas līnijas ir moderns un komplekss tehnoloģiskais risinājums uzņēmumiem, kas vēlas palielināt efektivitāti un automatizēt ražošanas procesus. Visas līnijas var pielāgot un konfigurēt, lai tās atbilstu klientu vajadzībām, turklāt pasaules līmeņa apkopes un servisa atbalsts nodrošina iekārtu nevainojamu darbību.




Vidēji un lieli kokapstrādes uzņēmumi tiek aicināti sadarboties ar Wood-Mizer. Wood-Mizer specializēto inženieru komanda ir gatava dalīties savās zināšanās un pieredzē, lai palīdzētu jūsu uzņēmumam augt un paplašināties.
Kontaktpersona - Ādams Kubjaks, rūpniecisko iekārtu pārdošanas nodaļas vadītājs, e-pasts: akubiak@woodmizer.pl

