Wood-Mizer TVS HD rūpnieciskās zāģēšanas līnija palešu ražotnē
By Wood-Mizer, Europe
Rūpnieciskās zāģēšanas līnijas, kas pazīstamas arī kā Wood-Mizer Systems līnijas, ir automatizēti risinājumi efektīvai zāģmateriālu ražošanai ar zemākām izmaksām. Polijas uzņēmums Glinkowski ar šādu līniju strādā kopš 2021. gada. Līniju izstrādāja Wood-Mizer inženieri konkrētiem uzdevumiem, kā arī integrēja jaunajā sistēmā rūpnīcā jau pieejamo aprīkojumu.
Kopš 1997. gada uzņēmums Glinkowski specializējas kvalitatīvu palešu ražošanā un būvniecības zāģmateriālu piegādē vietējā tirgū. Wood-Mizer zāģēšanas līnija uzņēmumā Glinkowski sastāv no dubultās vertikālās zāģēšanas iekārtas TVS HD, horizontālās dalītājmašīnas HR700 un daudzzāģu iekārtas ar divām vārpstām MR200, kā arī baļķu iekraušanas rampas, padeves un izkraušanas galdiem, šķirošanas un pārvirzīšanas galdiem.
Dubultā vertikālā zāģēšanas iekārta TVS HD sākotnējai sazāģēšanai
„Kokzāģēšanas līnijas galvenais mērķis ir ražot palešu sagataves pēc iespējas efektīvāk, tas ir, maksimāli palielināt saražoto produkciju no katra baļķa, paātrināt procesu un samazināt roku darbu,” skaidro Ādams Kubjaks, Wood-Mizer rūpniecisko iekārtu pārdošanas nodaļas vadītājs. „Iekārta TVS HD šajā līnijā tiek izmantota kā galvenā iekārta baļķu zāģēšanai – tā izgatavo divpusējas bruses, kas pēc tam tiek padotas tālāk uz horizontālo zāģēšanas iekārtu HR700 bruses izmēra samazināšanai. Līnijas pēdējā mašīna – daudzzāģu iekārta ar divām vārpstām MR200 – sazāģē bruses palešu dēļos, ko izmanto palešu ražošanai. Līnijas būtisks papildinājums ir transportēšanas un šķirošanas galdi, kas nodrošina ātru materiāla plūsmu.”
Baļķu iekraušanai uz TVS HD padeves galda izmanto horizontālo rampu līnijas sākumā. Rampas ārējā daļa ārpus ceha ir saglabāta no jau esošās sistēmas; tā ļauj uzglabāt baļķu krājumus, lai nodrošinātu nepārtrauktu darbu. Wood-Mizer piedāvā iekraušanas rampas ar 3,6 vai 6 m (12 vai 20 collu) konveijera garumu, ko var viegli pielāgot savām ražošanas vajadzībām.
Baļķu rampa ir savienota ar slīpu iekraušanas platformu, kas ir aprīkota ar svirām, kuras pa vienam padod baļķus uz vertikālo zāģēšanas iekārtu TVS HD. Tiklīdz baļķis nonāk uz padeves galda, tas no augšas tiek nofiksēts ar radžotiem piespiedrullīšiem un tiek transportēts, izmantojot ķēdi ar zobratiem. Padeves galds ir sinhronizēts ar iekraušanas platformu, tāpēc baļķa izkraušanas laikā piespiedrullīši paceļas uz augšu.
Operators kontrolē zāģēšanas procesu no vadības paneļa, kas atrodas iekārtas TVS HD priekšā. Ir kursorsvira baļķu iekraušanai, pozicionēšanai un padevei, kā arī elektroniskais lineāls zāģēšanas parametru, piemēram, izvietojuma un attāluma starp zāģgalvām, regulēšanai. Virs vadības paneļa atrodas četras novērošanas kameras, pateicoties kurām operators var rūpīgi sekot līdzi procesam.
Dubultā vertikālā zāģēšanas iekārta TVS HD ir paredzēta baļķu zāģēšanai ar diametru 150–450 mm un garumu 120–520 cm. „Pēc klienta pieprasījuma varam izgatavot šo iekārtu vajadzīgā garuma baļķiem, piemēram, 100–350 cm,” stāsta Ādams Kubjaks. „Salīdzinot ar standarta TVS vertikālo zāģēšanas iekārtu, TVS HD versija ir pacelta par aptuveni 254 mm virs grīdas. Pateicoties tam, zem iekārtas uzstādījām konveijera lenti zāģskaidu savākšanai zem zāģgalvām. Standarta vertikālais zāģis TVS ir aprīkots ar vienu siksnu jaudas pārnesei no motora uz zāģiem (11 kW, 15 ZS), savukārt TVS HD versijā divas atsevišķas siksnas ļauj izmantot jaudīgākus elektromotorus (18,5 kW, 25 ZS).”
Iekārta TVS HD var izmantot divu veidu asmeņus: standarta zāģlentes ar 38 mm platumu vai asmeņus ar 50 mm (2 collu) platumu. Asmeņu spriegošanas sistēma – manuāls hidrauliskais sūknis ar mērīšanas manometru – vienlaikus apkalpo divas zāģlentes uz abām zāģgalvām. Speciālais spiediena sensors izslēdz visu zāģēšanas līniju spiediena pēkšņa krituma gadījumā (piemēram, zāģa asmens saplīšanas rezultātā).
TVS HD izkraušanas galds ir aprīkots ar sānu diskiem un piespiedrullīšiem, ko kontrolē optiskie sensori. Šī mehānisma galvenais uzdevums ir stabili noturēt divpusējo brusi un padot to tālāk pa līniju uz pārvirzīšanas galdu. Kad nomales dēļi ir nozāģēti no bruses, sānu diski nodrošina nomaļu kontrolētu nokrišanu uz slīpās transportēšanas platformas, kas pārvieto nomales uz citu apstrādes iekārtu (šajā gadījumā tā ir klienta esošā mašīna, kas ir iebūvēta kokzāģēšanas līnijā TVS HD). TVS HD izkraušanas galda galā pēdējais piespiešanas ritenis pārvietojas uz sāniem, lai pagrieztu brusi horizontālā pozīcijā. Bruse tiek pārvietota tālāk pa konveijeru uz nākamo apstrādes posmu.
Horizontālā dalītājmašīna HR700 bruses izmēra samazināšanai
Nākamajā posmā horizontālā dalītājmašīna HR700 ar vienu galvu samazina divpusējo brusu izmēru, kas nonākušas iekārtā TVS HD. No sākuma materiāls tiek iecentrēts uz padeves galda, izmantojot vienu vertikālo rullīti, kas piespiež katru brusi pie sānu balsta. Horizontālā zāģēšanas iekārta HR700 sazāģē prizmu uz divām pusēm un padod uz nākamo iekārtu.
„Mēs nolēmām ieviest līnijā horizontālo zāģēšanu ar HR700, lai novērstu nepieciešamību šķirot baļķus pirms to padeves uz vertikālo zāģi TVS HD,” skaidro Ādams Kubjaks. „Tādā veidā mēs varam novietot uz iekraušanas platformas visu izmēru baļķus (diametrs 150–450 mm) un sazāģēt tos divos posmos: vispirms ar TVS HD un pēc tam ar HR700. No katra baļķa ar diametru 450 mm, ko apstrādājam ar TVS HD, mēs iegūstam divpusēju prizmu ar platumu 400 mm un divas plātnes, kuras tiek padotas tālākai pārstrādei, un nākamajā posmā mēs sazāģējam prizmu divās 200 mm brusēs ar iekārtu HR700.”
Horizontālais zāģis HR700 ar vienu galvu ir modulārs. Savienojot vairākus moduļus, iekārtu HR700 var pārveidot par daudzgalvu lentzāģmašīnu ar maksimāli iespējamo komplektāciju līdz 6 galvām iekārtai. Mašīna ir aprīkota ar 11 kW vai 15 kW elektromotoriem katrai zāģgalvai. Iekārta HR700 izmanto 32–38 mm platus zāģa asmeņus un skriemeļus ar diametru 600 mm. Zāģa spriegošanas sistēmu uz skriemeļiem darbina manuāls hidrauliskais sūknis ar mērīšanas manometru. Tāpat kā TVS HD, arī šī iekārta ir aprīkota ar spiediena sensoru, kas aptur zāģēšanas līniju zāģa asmens saplīšanas gadījumā.
„Trešajā posmā 200 mm biezās bruses tiek padotas uz daudzzāģu iekārtu MR200, kas tās sazāģē četrās brusēs ar platumu 100 mm, kas ir ideāli piemērots palešu ražošanas standartiem,” skaidro Ādams. „Neaizmirstam arī par nomales dēļu pārstrādi. Ideālā gadījumā no katras plātnes ir jāizgatavo 1–2 dēļi, un galvenais apjoms jānosūta uz daudzzāģu iekārtu MR200, lai no katra baļķa gūtu maksimālu labumu.”
Pēc iekārtas HR700 bruses ir jāizvieto vienā rindā uz padeves rullīšu galda, kas ir aprīkots ar vienkāršu separatoru uz optiskā sensora un pneimatiskā cilindra bāzes. Bruses ātri virzās pa 3 metrus garo rullīšu konveijeru. Pirms bruses nonāk daudzzāģu iekārtā ar divām vārpstām MR200, tās tiek iecentrētas, izmantojot sānu balstus un piespiedrullīšus. Centrējošais padeves galds iekārtas MR200 priekšā darbojas secīgi, izmantojot optiskos sensorus: tiklīdz bruse nonāk starp centrēšanas rullīšiem, to saspiež sānu balsti, un tikai pēc tam piespiež augšējie rullīši. Galds ir aprīkots arī ar speciālām plāksnēm īsāku (80 cm garu) brusu padevei.
„Rullīšu padeves galds ir paredzēts ne tikai atdalīšanai, pareizu spraugu izveidošanai un centrēšanai, bet arī vēl vienam mērķim. Zāģēšanas līnijā izmanto zāģēšanas iekārtu LT20 tādu liela izmēra baļķu sazāģēšanai, kas nav piemēroti dubultajam vertikālajam zāģim TVS HD,” stāsta Ādams. „Šis rullīšu galds tiek izmantots, lai izvietotu ar iekārtu LT20 sazāģētās bruses un padotu tās uz daudzzāģu iekārtu MR200. Šajā situācijā darbojas tikai daļa no zāģēšanas līnijas. Sānu nožogojumus var noņemt, un bruses var izkraut uz galda, izmantojot iekrāvēju.”
Galīgo sagatavju izgatavošana, izmantojot daudzzāģu iekārtu MR200
Uzņēmuma Glinkowski zāģēšanas līnijā daudzzāģu iekārtas MR200 galvenais mērķis – katras 200 mm biezās bruses pārstrāde 4 sagatavēs ar platumu 100 mm un materiāla tālāka padeve uz šķirošanas galdu. Līnijas beigās materiāla atlases veltnis ir aprīkots ar ierīci, kas iedarbina šķērsķēdes konveijeru, kur tiek savākta gatavā produkcija. Šis konveijers tiek aktivizēts tikai uz īsu brīdi, lai palīgs varētu paņemt dēļus.
Daudzzāģu iekārtai MR200 ir divas vārpstas, uz kurām ir uzstādīti 4 ripzāģi, taču iekārta MR200 nodrošina iespēju uz katras vārpstas uzstādīt līdz pat 12 zāģiem (kopā 24 zāģus), lai vienā piegājienā varētu sazāģēt brusi uzreiz vairākās sagatavēs. Šo standarta iekārtu izmanto kokzāģēšanas līnijā, lai uzlabotu procesa efektivitāti. MR200 korpusa augšpusē ir skrūvējams rokturis vārpstu stāvokļa regulēšanai. „Šajā iekārtā varam atsevišķi regulēt abu vārpstu stāvokli,” skaidro Ādams Kubjaks. „Zem vārpstām ir iebūvēts smalcinātājs, kas samaļ mizas un koka gabaliņus. Šī ir svarīga mašīnas sastāvdaļa, jo tā neļauj zāģskaidām nosprostot izplūdes atveres.”
Visas Wood-Mizer Systems iekārtas ir paredzētas savienošanai ar vakuuma nosūces sistēmu, lai samazinātu zāģskaidu daudzumu un uzturētu cehu tīru. Turklāt elektrības kabeļi ir izvietoti montāžas kārbās zem vai virs kokzāģēšanas līnijas, lai atvieglotu darba zonu tīrīšanu zem mašīnām.
Lai saņemtu papildu informāciju, sazinieties ar Wood-Mizer vietējo pārstāvniecību.
***